Sait Faik'in Lüzumsuz Adam kitabında işlevleri bakımından zarf-fiiller
Gerundiums in terms of their functions in Sait Faik's Lüzumsuz Adam
  1. Tez No: 885387
  2. Yazar: ÖZEN ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Sait Faik'in Lüzumsuz Adam adlı eserindeki zarf-fiillerin işlevlerinin tespit edilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda zarf-fiillerin üç işlevi tespit edilmiştir. Bu işlevler; ana cümlenin zarfı olma, bağlama işlevi ve fiil öbeği oluşturma işlevleridir. Ana cümlenin zarfı olma işlevi, zarf-fiillerin en sık kullanılan işlevidir. Bağlama işlevi ise zarf-fiillerin bağlayıcı unsur olarak iki cümleyi veya fiilimsi ekinin tekrarından kaçınmak adına fiilimsi eki almış iki yapıyı bağlayabilmesiyle ilgilidir. Fiil öbeklerinin oluşum aşamasında rol almaları ise asıl fiil ile gerçek anlamından uzaklaşarak yardımcı fiil konumuna gelen fiillerin arasında köprü vazifesi oluşturup birlikte yapı meydana getirmeleridir. Bahsedilen bu işlevler, Sait Faik'in Lüzumsuz Adam adlı eserinin tamamı taranarak tespit edilen örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the functions of adverbial verbs in Sait Faik's creation“Lüzumsuz Adam.”On this basis, three roles of adverbial verbs have been specified. These functions are: working as the adverb of the main sentence, functioning as a conjunction, and constructing the predicate. The function of being the adverb of the main sentence is the commonly used function of adverbial verbs. When it comes to the conjunction function, it is interconnected to adverbial verbs functioning as combining elements between two clauses or structures, usually to evade repeating the conjunction suffix of the verb. The position of adverbial verbs in the formation of predicate phrases relates to getting away from the main verb's real meaning and their positioning as auxiliary verbs, thereby creating a link between verbs and generating a unified structure. These functions have been explained with examples determined from a full scan of the complete text of Sait Faik's“Lüzumsuz Adam”.