Galamian öğretilerine yönelik keman eğitimcilerinin görüşleri
Violin educators' views on Galamian teachings
  1. Tez No: 885420
  2. Yazar: İPEKSU MAĞDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında adını duyuran Ivan Galamian, eğitimci kişiliği ile dikkat çekmektedir. Kültürel ve müzikal unsurların çeşitliliği, Galamian'ın bir pedagog olarak karşımıza çıkmasında etkisi olduğu yönündedir. Bununla birlikte, Galamian'ın doğallığı, disiplinli olması ve mükemmeliyetçi yaklaşımı gibi birçok özelliğine dikkat çekmek gerekir. Galamian, deneyimlerini ve tecrübelerini kitaplarında derleyerek keman eğitimine ışık tutmuştur. Galamian'ın Principles of Violin Playing and Teaching (Keman Çalmanın ve Öğretmenin İlkeleri) isimli yayını keman pedagojisi için nitelikli bir kaynak özelliği taşımaktadır. Çalışmada ele alınan bu metot keman literatürüne damga vurmuştur. Bu araştırmada; ele alınan metodun, keman eğitimine fayda sağladığı ve öğrencilerin eğitim süreçlerinde önemli bir yer edinmesine öncülük ettiği düşünülmektedir. Konservatuvarlarda eğitim veren keman eğitimcilerinin Galamian öğretileri üzerine fikir paylaşımlarında bulunmaları ve bu öğretilerin günümüz keman pedagojisinde geçerliliğini koruyup/korumadığı düşüncesiyle çalışma planlanmıştır. Galamian'ın öğretilerine yönelik konservatuvarlardaki keman eğitimcilerinin görüşleri betimlenerek, keman eğitimcilerinin bu görüşler üzerine katılıp/katılmadıkları üzerinde durulmuştur. Araştırma, literatüre yönelik özgün ve faydalı olması bakımlarından önemli bir yere sahiptir. Nitel betimsel tarama modelini esas alan çalışmanın, keman eğitimi çerçevesinde öğrenciler ve eğitimciler adına yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ivan Galamian, who made his name in the second half of the 20th century, draws attention with his pedagogical personality. The diversity of cultural and musical elements is thought to have influenced Galamian's emergence as a pedagogue. However, Galamian's naturalness, discipline and perfectionist approach should be noted. Galamian shed light on violin education by compiling his experiences and experiences in his books. Galamian's publication Principles of Violin Playing and Teaching is a qualified source for violin pedagogy. This method, which is discussed in this study, has left its mark on the violin literature. In this study, it is thought that the method discussed in this study benefits violin education and leads students to gain an important place in their education process. The study was planned with the idea that violin educators teaching in conservatories should share their opinions on Galamian's teachings and whether these teachings maintain their validity in today's violin pedagogy. The views of violin educators in conservatories on Galamian's teachings were described, and it was emphasized whether violin educators agree or disagree with these views. The research has an important place in terms of being original and useful for the literature. It is thought that the study, which is based on qualitative descriptive screening model, will be useful for students and educators within the framework of violin education.