Keman sol el tekniğinin Galamian ve Rus okullarından örneklerle incelenmesi
The study of violin left hand technigue with samples from galamian and Russian schools
- Tez No: 102409
- Danışmanlar: DOÇ. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tezimde keman sol el tekniğini Galamian ve Rus okulundan örneklerle inceledim. Çalışmamın ilk bölümünde; sol el tekniğinin gelişiminde önemli rol oynayan çalgı tutuş ilişkisine yer verdim. Tutuşla ilgili olarak Galamian' in, Rus okulunun temsilcilerinden olan Livov, Nernirovsky, İsaeviç, Yankelevich, Yampolsky' nin değişik görüşlerine yer verirken, tutuşa etki eden sol kol, sol el, başparmak ve parmakların fonksiyonlarını ayrı başlıklar altında inceledim. Çalışmamın ikinci bölümünde ise sol el teknik hareketlerini; pozisyon geçişleri, çift sesler, vibrato ve çeşitleri, sol el pizzicato, kromatik glissandoyu ele aldım. Araştırmamın sonucunda Galamian ve Rus okulunda değişik görüşler olduğunu gözlemledim. Bu görüşler tutuş ve teknik bakımından değişik farklılıklar göstermiştir. Tutuşu belirlemede kişinin fiziksel özellikleri göz önünde tutularak bunun teknik gelişmelerin temelini oluşturduğu sonucuna vardım. 52
Özet (Çeviri)
I examined, in my thesis, the violin left-hand technigue with the examples from Galamian and Russian Schools. In the first part of my study, it was examined the reletion between the instrument and its hand-hold which has a crucial role in the development of left-hand technigue. I studedthe functions of left arm, left hand, thumb and the fingers which effects the hand-hold the instrument in segerate parts while pointing out the different views of liver. Who are the regresetatives of Galamian and Russian Schools: In the second part of my study, it was examimed the left-hand technical movenents, position modifications, double voice, vibrato and various kinds of vibrato, left-hand pizzicato and cromatik glissando: At the end of the study, I observed that Galamian and Russian Schools have different opinions. These opinions demonstrated the hand-hold and technical differences. I concluded that, by taking into account the fact that physical charachteristics of a person determine the hand-hold of the instrument; this fact is the basis for the technical develepment. vJ 53