Arı allerjisini değerlendirmede cilt testlerinin klinik değeri
- Tez No: 88546
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Ülkemizde an türlerine karşı oluşan antikorların toplumda görülme sıklığı, dağılımı ve bu konunun değerlendirilmesinde kullanılan cilt testleri ile ilgili çok az araştırma bulunmaktadır. Türkiye'de an sokması reaksiyonlannın dağılımı ve venoma karşı duyarlanma sıklığı bilinmemektedir. Çalışmamıza yaş ortalamaları 32,967 ±10,48 olan 55'i erkek, 83'ü kadın 138 olgu alınmıştır. Bütün olgularda an sokması sonucu oluşan reaksiyonlar dikkatli bir şekilde sorgulanmıştır. Tüm olgulara her 3 venom türü (apid, vespid,polistes), 10“2 konsantrasyonda epidermal ve 10”3, 10“2, 10”1, 1:1 konsantrasyonlarda intradermal olarak uygulanmıştır. Bütün vakalann 53 'ünde cilt testi pozitifliği saptanmış, 32 olguda her 3 türe karşı duyarlanma gözlenmiştir. Arı sokmasına karşı gelişen reaksiyonların sorgulanması sonucunda normal reaksiyon tarif eden olgulann %39, BLR tarifleyen olguların %43.8, ürtiker/anjioödem tarifleyen olgulann %10, anafilaktik reaksiyon tarifleyen olgulann %27,8'sinde cilt testi pozitifliği bulunmuştur. Pozitif reaksiyonlara %75'i ilk 10 yıl içinde oluşan sokmalarda gözlenmiştir. Düşük konsantrasyonlardan başlanarak yapılan cilt testlerinde elde edilen pozitifliklerin %32,2'si epidermal testlerde, %42,4'ü intradermal 10“3 dilüsyonda, %4,8'i intradermal 10”2 dilüsyonda, %14,4'ü intradermal 10"1 dilüsyonda ve %5,6'sı intradermal 1:1 dilüsyonda ilk defa görülmüştür.. Cilt testi yapılan bireylerde her 3 venom türüne karşı çoklu duyarlanma saptanmasının nedeninin ülkemizin bulunduğu coğrafi konum, iklim ve yaşam şartlanna bağlı olabileceği düşünülmüştür. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are limited investigations and studies in our country about the frequency of bee -hypersensitivity, the level of antibody formation against different kinds of bee venom and clinic value of skin tests to investigate the bee- hypersensitivity. Also it is not known yet the sensitization level towards the different bee-venoms and the incidence of bee-sting in our population. In our study we investigated 55 male, 83 female; 138 people with mean age of 32,967+10,48 years. Clinical history of people about bee-sting and reactions to bee-sting were recorded. Three different kind of bee- venoms (apid, vespid,polistes) were injected epidermally at 10“2 concentration, and intradermally at 10”3, 10“2, 10”l,l:l concentrations. Skin test positivity were recorded in 53 people, 32 of whom were sensitive towards to all three kind of bee-venoms. Patients with history of normal reactions towards bee-sting had 39 % skin test positivity while LLR group had 43.8%, urticeria/angioedema group 10% and anaflactoid reactions group 27.8% skin test positivity. 75 % of skin test positivity were observed in patients who had been bee-stung during last 10 years.The distribution of first positive reactions optained during test procedure, begining with low concentrations of bee-venom were as follows: 32,2 % were at epidermal injections, 42.4% were at intradermal injections at 10“3 dilution,4.8% were at intradermal injections at 10”2 dilution, 14.4% were at intradermal injections at 10"1 dilution and 5.6% were at intradermal injections at 1:1 dilution of venom. Depending on our study results, we tought that ; multi-sensitization against all three kinds of bee-venom in our population could be explained by life styles of people and geographic and seasonal factors of country. 73