Mersin yöresinde arı venom duyarlılığı prevalansı
Prevalence of hymenoptera venom hypersensitivity in mersin region
  1. Tez No: 248378
  2. Yazar: DENİZ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN KONCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Arı venomlarına karşı gelişen allerjik reaksiyonlar ciddi sonuçlarının olması nedeniyle önemli bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Bu çalışmayı, arı allerjisinin dolaylı bir ölçüsü olan duyarlılaşma oranlarının, Mersin yöresindeki durumunu belirlemek amacıyla yaptık. Yaş ortalamaları 38. 4 yıl olan 86 erkek ve 123 kadın olmak üzere 209 gönüllüde, sorgulama, nefelometrik yöntemle total IgE, fluoroimmuno-assay yöntemi ile Phadiotop ölçümleri ile beraber, Apidae, Vespidae ve Polistes venomlarına karşı epidermal/intradermal test uygulayarak duyarlılaşma oranlarını araştırdık.İkiyüzdokuz olguda her üç venom türüne karşı duyarlılaşma oranını %21 bulduk. Venom duyarlılığı olan kişiler arasında birden çok venoma karşı duyarlı olanların oranı %52.3 idi. Sorgulama sonucunda, arı sokması ile oluşan reaksiyonların, %80'inin normal reaksiyon, %11'inin geniş lokal reaksiyon, %9'unun sistemik reaksiyon olduğu bulundu. Geniş lokal reaksiyon tarif eden olguların %23.5'unda, sistemik reaksiyon tarif eden olguların %21.5'unda deri testi pozitif idi. Erkeklerle kadınlar arasında; stratifiye edilen yaş grupları arasında; total IgE pozitif ve negatif olanlar arasında; Phadiotop pozitifliği olanlar ve olmayanlar arasında; kırsal ve kentsel bölgede oturanlar arasında; arı sokma sayısı bakımından; son arı sokmasından itibaren geçen zaman açısından ve reaksiyon türleri bakımından duyarlılaşma oranları arasında fark bulunmadı.Çalışmamızda bulduğumuz, her üç venoma karşı duyarlılaşma oranları, literatürde bulunan sonuçlarla uyumlu idi. Sistemik reaksiyon tarif eden deneklerde elde edilen sensitizasyon oranları litaratürde bulunan değerlerin çok altındaydı. Çalışmamızda bu değerin düşük bulunmasının nedeni, olgulardaki arı sokma sayısının azlığı ve son arı sokması ile araştırmanın yapıldığı zaman arasındaki sürenin uzun olmasına bağlı olabilir. Kadınlar arasında sensitizasyon oranının erkeklerden daha yüksek olması çalışmanın yapıldığı bölgedeki kültürel özelliklere bağlı olabilir.Sonuç olarak; Mersin yöresinde arı venomlarına karşı duyarlılık oranının oldukça yüksek olduğu, ama duyarlılaşma titrasyonunun düşük düzeyde olduğu; dolayısıyla arı venom allerjisinin önemli bir sağlık sorunu olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Allergic reactions to Hymenoptera venoms are significant health problems because of their serious outcomes. The aim of this study was to investigate the sensitization rates of Hymenoptera venoms in Mersin region, which are indirect measures of Hymenoptera venom allergy. By using questionnaires, total IgE determination with nephelometric method and Phadiotop determinations with fluoroimmunoassay, we performed epidermal/intradermal testing with Apidae, Vespidae and Polistes venom extracts, to determine the sensitization rates among 209 volunteers (86 males, 123 females) with a mean age of 38.4 years.Sensitization rate to venoms of all three species were 21.0% among 209 subjects. Sensitization rate to more than one species simultaneously, was 52.3% among Hymenoptera sensitive subjects. With the aid of questionnanires we found that sting reactions were ?normal reactions? in 80%, ?large local reactions? in 11.0% and ?systemic reactions? in 9% of the subjects. The rate of positive skin tests was 23.5% among the subjects who had described large local reactions and 21.5% among the subjects who had described systemic reactions. There were no significant difference between the sensitization rates of males and famales; of the stratified age groups of subjects; of the subjects with elevated and normal total IgE values; of the subjects with positive and negative Phadiotop determinations; of the subjects living in urban and suburban areas; of the subjects with respect to sting number or time elapsed since the last sting or the varieties of sting reactions.The rate of sensitization to all three venom species we found was similar to the results of other investigators. But , the sensitization rate of subjects defining systemic reactions was significantly lower than that of some other reports. This may be related to lesser sting frequency and to longer time period between the last sting moment and the study time. The higher sensitization rate of females compared to males may depend on the cultural characteristics of the study population.In conclusion, the sensitization rates to hymenoptera venoms are significantly elevated, although low in titer, in Mersin region. So, Hymenoptera venom allergy may contribute to health problems, significantly in this part of the country.