Cam sektöründe iç denetim unsurlarının değerlendirilmesine yönelik bir algı analizi
An perception analysis on the examination of internal audit elements i̇n the glass sector
- Tez No: 885475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER SEVİL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Özette; İç denetim, yönetim ile şirket arasında yapılan, amacı şirketin fiili operasyonlarını inceleyerek, eksiklik ve hataları tespit ederek, bunlar hakkında yönetimi bilgilendirerek şirkete katma değer kazandırmak olan bir danışma faaliyetidir. İç denetim yönetim tarafından belirlediği politikalar ve prosedürlere uyulup uyulmadığını inceleyerek daha etkili ve randımanlı bir yönetimin oluşturmasına destek olabilir. Etkili bir iç denetimin faaliyeti, kurum yönetimlerinde değerlenen bir kaynak kabul edilmekte olup, iç denetçilerdeki objektifliği, yetenek ve verilerin kurumun iç kontrol, risk yönetimi ve yönetişim süreçlerine değer katar. İç denetim unsurlarının, tarafsız ve alıcılardan güvence sağladığında kurumun değerini artırdığı, iç denetim standartlarının planlanıp, raporlanıp ve yürütüldüğünde ise piyasada saygınlık kazandığı, ayrıca iç denetim unsurlarının işletmenin risk yönetimi ve kontrol süreçlerinin etkinliğine katkıda bulunduğu öngörülür. Bu doğrultuda şirketlerin iç denetim unsurlarını içeren araştırmaların az sayıda olması nedeniyle süreçlerin güncel olarak incelenmesi gerekmektedir. Güncel veriler toplanarak sonuçlarının incelenmesi yoluyla sürecin kapsamlı bir değerlendirilmesi ile yeni öngörülere ve tartışmalara yer verilmesi bu araştırmanın önemli bir boşluğu doldurduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın konusu; güçlü bir iç denetim bünyesi ile yurtiçi ve yurtdışı alıcılarının denetim ölçütlerinin yerine getirebilmesinde yaşanan süreçler ve çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu araştırmanın amacı, değeri sürekli artan denetim ve iç denetimin, Türkiye'nin en büyük pazarlarından olan cam sektöründe uygulanması hususunda içinde bulunulan durum hakkında güncel bilgiler açığa çıkarmak ve çözüm odaklı yenilikçi öneriler sunmaktır. Bu araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu çerçevesinde cam sektöründeki 5 adet firmanın yöneticilerine ulaşılarak yarı-yapılandırılmış mülakat yoluyla veri toplanılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA nitel veri analiz programı ile analiz edildikten sonra; Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de cam sektöründe iç denetim unsurları etkin şekilde kullanıldığında incelenen işletmelerin faaliyetlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. İç denetimleri yetersiz olan şirketlerin ise işletme yapılarını geliştiremedikleri açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The abstract; Internal audit is an advisory activity conducted between management and the company, aimed at examining the company's actual operations, identifying deficiencies and errors, and informing management about them to add value to the company. Internal audit can support the establishment of a more effective and efficient management by assessing compliance with policies and procedures set by management.The effectiveness of internal audit activities is recognized as a valued resource in corporate governance, contributing objective, skilled, and data-driven insights to the institution's internal control, risk management, and governance processes. It is anticipated that when internal audit elements provide impartiality and assurance to stakeholders, they enhance the institution's value. Furthermore, adherence to internal audit standards in planning, reporting, and execution enhances credibility in the market, while internal audit elements are expected to contribute to the effectiveness of business risk management and control processes. Given the limited number of studies incorporating internal audit elements, it is crucial to regularly review processes. Gathering current data and conducting a comprehensive evaluation of results demonstrates that this research addresses a significant gap by offering new insights and discussions. This study focuses on presenting the processes and solution proposals involved in meeting audit criteria for domestic and international buyers with a robust internal audit framework. Its objective is to uncover current information about the application of increasingly valuable auditing and internal audit practices in Turkey's glass sector, one of the country's largest markets, and to propose innovative solutions oriented towards addressing current issues. The study employs a qualitative research design, involving semi-structured interviews with executives from five companies in the glass sector. Data collected through these interviews were analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis software. The findings indicate that effective use of internal audit elements in the Turkish glass sector positively impacts the operations of examined businesses. Conversely, it reveals that companies with inadequate internal audits struggle to enhance their organizational structures.