II. Meşrutiyet ve I. TBMM'de temsil tartışmaları (1908-1921)
The Second Constitutional period and debates on representation in the First Grand National Assembly of Türkiye (1908-1921)
- Tez No: 885496
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
II. Meşrutiyet rejimiyle birlikte artık imparatorlukta yaşayan tüm milletler mecliste temsil edilmeye başlamış ve karar alma süreçlerine dahil olmuştu. I. TBMM'de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun kabul edilmesine kadar geçen süreçte bu siyasal temsil ve katılım süreçleri basında ve mecliste çağdaş seçim sistemleriyle kıyaslanarak tartışılmıştı. Özellikle patrikhaneler, hükümet, mebuslar ve İttihat ve Terakki Cemiyeti bu sürecin en etkili siyasal aktörleriydi. Gayrimüslimlerin Tanzimat Dönemi'nden beri süregelen ruhban ve sivil otoritelerinin çatışması Meşrutiyet rejiminin imparatorlukta yarattığı paradigma kırılmasıyla daha belirgin hale gelmişti. Bu meyanda gayrimüslim mebusları kimin belirleyeceği sorunu meşrutiyet boyunca gündemde olmuştu. Nüfus oranları ve bununla mütenasip sayıda mecliste temsil edilebilme yaklaşımları müslim gayrimüslim tüm milletleri ilgilendiren en temel problemdi. TBMM dönemiyle birlikte bölgesel temsilin yerine başka seçim sistemlerin de ikame edilebileceği üzerinde durulmaya başlanmıştı.
Özet (Çeviri)
With the Second Constitutional Monarchy regime, all nations living in the empire were represented in the parliament and included in decision-making processes. In the process leading up to the adoption of the The 1921 Constitution in the First Grand National Assembly of Turkey, these political representation and participation processes were discussed in the press and in the parliament in comparison with contemporary electoral systems. In particular, the patriarchates, the government, parliamentarians and the Committee of Union and Progress were the most influential political actors in this process. The conflict between the clerical and civil authorities of non-Muslims, which had been going on since the Tanzimat Period, had become more evident with the paradigm break created by the Constitutional Monarchy regime in the empire. In this context, the question of who would determine the non-Muslim deputies was on the agenda throughout the Constitutional Monarchy. Population ratios and the corresponding approaches to representation in the parliament were the most fundamental problem concerning all Muslim and non-Muslim nations. With the Turkish Grand National Assembly period, it was started to be emphasized that other electoral systems could be substituted for regional representation.