Determining the optimal school location using CRITIC-based TOPSIS and PROMETHEE II methods the case of Kilis
CRITIC tabanlı TOPSIS ve PROMETHEE II yöntemleri ile optimal okul yeri seçimi: Kilis ili örneği
- Tez No: 885495
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLUNAY GÖÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden etkilenen 11 ilden biri olan Kilis ili Merkez ilçesinde depremden ağır hasar alarak yıkımı gerçekleştirilen okulların yeniden yapılması için okul yeri seçimi problemi ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda ortaokul seviyesindeki okul sayısının potansiyel öğrenci nüfusunu karşılayamayacak durumda olduğu tespit edilmiş olup bundan dolayı çalışma amacı açılması planlanan ortaokul için en uygun yerin seçilmesi olarak kararlaştırılmıştır. Okul yeri seçimi yapılırken birçok kriterin birlikte değerlendirilmesi gerektiğinden dolayı çok kriterli karar verme yöntemlerinden Kriterler arası Korelasyon Yoluyla Kriterlerin Önem Tespiti ( CRITIC), İdeal Çözüme Benzerliğine Göre Tercih Sıralama Tekniği (TOPSIS) ve Tercih Sıralaması Organizasyonu Değerlendirme Zenginleştirme Yöntemi (PROMETHEE II)yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada ilk olarak Kilis ilinde ortaöğretim kademesi için eğitim alanı olarak tahsis edilen araziler tespit edilmiş ve bu araziler çalışmanın alternatif verileri olarak kullanılmıştır. Kriter tespiti için uzman görüşleri ve literatürdeki çalışmalardan faydalanılmış ve belirlenen kriterlerin ağırlıkları CRITIC yöntemi ile hesaplanmış ve alternatif eğitim alanı olarak tahsis edilen araziler TOPSIS ve PROMETHEE II yöntemleri ile sıralanmış ve bu iki yöntemin sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada okul yeri seçiminde 5 alternatif eğitim tahsis alanı için 5 farklı kriter değerlendirilmiştir. Sonuç olarak erişilebilirlik kriteri en önemli kriter seçilmiş ve TOPSIS yöntemi sonucuna göre Rıfat Kazancıoğlu eğitim tesis alanı ,PROMETHEE II yöntemi sonucuna göre de Kazım Karabekir eğitim tesis alanı en iyi alternatif olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the problem of school site selection for the reconstruction of schools that are heavily damaged and demolished in Kilis province, which is one of the 11 provinces affected by the February 6 Kahramanmaraş earthquake is handled. As a result of the investigations, it has been determined that the number of schools at the secondary school level cannot meet the potential student population, and therefore, the purpose of the study is to select the most suitable location for the reconstruction of a secondary school. Since many criteria should be evaluated together in the selection of, the Criteria Importance Determination Through Correlation Between Criteria (CRITIC) is used for determining weights of the criteria and then ,The Preference Ranking Technique According to Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) methods, and The Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluation which are multi-criteria decision-making methods, were applied for site selection. In the study, firstly, the lands allocated as educational areas for secondary education in Kilis province were determined and these lands were used as alternative data of the study. For the determination of criteria, expert opinions and studies in the literature were used and the weights of the determined criteria were calculated with the CRITIC method and the lands allocated as alternative educational areas were ranked with the TOPSIS and PROMETHEE II methods and the results of these two methods were compared. In the study, 5 different criteria were evaluated for 5 alternative educational allocation areas in the school site selection. As a result, the accessibility criterion was selected as the most important criterion and according to the TOPSIS method result, the Rıfat Kazancıoğlu educational facility area was determined as the best alternative and according to the PROMETHEE II method result, the Kazım Karabekir educational facility area was determined as the best alternative.