Information and communication technologies and the dynamics of civil conflict
Bilgi ve iletişim teknolojileri ve iç çatışmanın dinamikleri
  1. Tez No: 885502
  2. Yazar: MEHMET ERDEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KRISTIAN SKREDE GLEDITSCH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Essex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) iç çatışma dinamikleri üzerindeki etkilerini, birbiriyle ilişkili ancak farklı araştırma sorularını inceleyen, akademik dergi formatındaki üç makale ile araştırmaktadır. İlk makale, iç savaşlar sırasında devlet dışı aktörlerin telekomünikasyon altyapısına yönelik saldırılarının ardındaki mantığı incelemektedir. İsyancı grupların kendilerini ciddi risk altında algıladıkları sürece bu tür hedefleri seçtikleri öne sürülmüştür. Bu risk, isyana karşı koyan orduların militanların yerlerinin tespiti ve yüksek hassasiyetle ateş altına alınması hususlarında ileri teknolojik kabiliyetlerinin mevcut olduğu durumlarda daha çok artmaktadır. Bunun yanısıra, bu makale, isyancı grupların ideolojilerinin hedef seçimine nasıl yansıdığına da ışık tutmaktadır. İkinci makale, isyancı grupların modern iletişim teknolojilerinden edindikleri muhtemel faydaları ve bunların devam eden iç çatışmalarda örgütsel kapasite üzerindeki etkilerini, Afganistan'daki üçüncü nesil mobil ağa geçiş sürecini ele alarak araştırmaktadır. Makalede, isyancıların modern iletişim teknolojilerini benimsemesinin, halihazırda iletişim teknolojilerinin kullanıldığı kontrol, propaganda, eğitim, koordinasyon ve istihbarat gibi alanlarda, etkinliklerinin artmasına yol açabileceği ileri sürülmüştür. Üçüncü makale, devletlerin BİT altyapısı üzerindeki kontrolünün dijital izleme ve denetimi nasıl kolaylaştırabileceğini ve isyancı grupların mobilizasyonunu zorlaştırabileceğini, dolayısıyla iç çatışmalara giden süreçlerin nasıl uzayabileceğini araştırmaktadır. Şirketlerin kontrolünü mülkiyet yapısına bağlayarak, devletlerin potansiyel ayaklanmaları tespit etmek ve önceden müdahale etmek için BİT altyapısı üzerindeki kontrolünden nasıl yararlandıkları konusuna genel bir bakış sunmaktadır. Bu tezin bulguları, iç çatışmalarda, özellikle de taraflar arasında asimetrinin yüksek olduğu senaryolarda, bilginin öneminin vurgulamaktadır. Ayrıca tez, bilgi ve iletişim teknolojileri ile çatışma dinamikleri arasındaki etkileşime ilişkin anlayışımızı geliştirerek, çatışmalarda aktörlerin iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlara ve zorluklara karşılık stratejilerini nasıl uyarladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impacts of information and communication technologies (ICTs) on the dynamics of civil conflict, through three journal-style articles that are interrelated but examine different research questions. The first article examines the rationale behind violent attacks on telecommunication infrastructure by non-state actors during civil wars. Building on existing literature concerning rebel targeting, it posits that rebel groups engage in such targeting when they perceive a significant risk to their survival. This risk becomes more pronounced as rebels confront military forces with enhanced capabilities for detecting and targeting militants. Additionally, the article sheds light on the specific tendencies driven by the ideology of the group concerning target selection. The second article investigates the potential use of modern communication technologies by rebel groups and their impact on organisational effectiveness in ongoing conflicts, focusing on the third-generation mobile network in Afghanistan as a case. It contends that the adoption of modern communication technologies can yield improvements in areas where rebels already utilise telecommunications to some degree, including in-group monitoring, indoctrination and propaganda, diffusion of knowledge, real-time coordination, and intelligence gathering. The third article explores how state control over ICT infrastructure can facilitate digital surveillance and hinder militant mobilisation, prolonging the escalation of armed conflict. By linking the control of compa- nies to the ownership structure, it offers a comprehensive overview of how states can exploit their control over ICT infrastructure to detect potential uprisings and preemptively respond to armed challengers. The findings of this thesis underscore the paramount significance of information in civil conflicts, particularly in scenarios where significant disparities in ca- pabilities exist between opposing forces. Moreover, the thesis enhances our understanding of the interplay between information and communication technologies and conflict dynam- ics, illuminating how conflict actors strategically adapt their approaches in response to the opportunities and challenges presented by communication technologies.