Artırılmış gerçeklik uygulamalarında teknolojik yatkınlığın müşteri deneyimi ve satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of technological readiness on customer experience and purchasing intention in augmented reality applications
  1. Tez No: 810151
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknoloji, günümüzde tüketicilerin yaşamlarında önemli bir rol oynamaktadır. Mobil cihazlar, internet, yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi teknolojilerin hızlı gelişimi ve diğer birçok teknolojik yenilik, tüketicilere çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Dolayısıyla teknolojiye hazır bulunmanın önemi yeni teknolojilerle birlikte artmaktadır. Artırılmış gerçeklik (AR) de günümüz teknolojisinin dikkat çekici alanlarından biridir. AR, gerçek dünyayı dijital içerikle birleştirerek kullanıcılara zengin ve etkileşimli deneyimler sunmaktadır. Bu noktada hem işletmelere hem de tüketicilere çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanımında; teknolojik yatkınlığın müşteri deneyimi ve satın alma niyeti üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. Bu etkilerin belirlenme sürecinde ilgili literatür incelenerek teknolojik yatkınlık, müşteri deneyimi ve satın alma niyetinin bulunduğu bir model oluşturulmuştur. Online anket yöntemiyle yapılan bu çalışma 18 yaş ve üzerindeki 445 tüketicinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışmanın analizi, SPSS ve Smart PLS paket programı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre gerçeklik uygulamalarında teknolojik yatkınlığın, müşteri deneyimi ve satın alma niyeti üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ayrıca müşteri deneyimi, satın alma niyetine neden olmaktadır. Buna ek olarak teknolojik yatkınlık ile satın alma niyeti arasında müşteri deneyiminin aracılık etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın ulaştığı bu sonuçlar üzerinden literatüre katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology has an important role in the lives of customers today. The rapid development of technologies such as mobile devices, internet, artificial intelligence, big data, internet and many other technological inventions provide various conveniences to their users. Therefore, the importance of getting ready for technology increases with new technologies. Augmented reality (AR) is one of the remarkable dimensions of today's technology. AR delivers rich and interactive experiences by combining the real world with digital content. It provides a variety of facilities to both companies and customers. The aim of this study is to determine the effect of technological readiness on customer experience and purchasing intention for augmented reality applications. In the process of determining these effects, a model was created that includes technology readiness, customer experience and purchase intention by examining the relevant literature. This study, which was conducted with the online survey method, was carried out with the participation of 445 consumers aged 18 and over. The analysis of the study was carried out with structural equation modeling using SPSS and Smart PLS package program.According to the study, technology readiness in augmented reality applications has a direct effect on customer experience and purchasing intention. Also the customer experience effects customers intention to purchase. In addition, it has been observed that customer experience has a mediating effect between technology readiness and purchasing intention. This study will contribute to the literature through these results.