Ağır akut biliyer pankreatit olgularının takip sonuçları
Follow-up results of severe acute biliary pancreatitis cases
- Tez No: 885513
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET AĞIR AKUT BİLİYER PANKREATİT OLGULARININ TAKİP SONUÇLARI Akut pankreatit inflamatuar süreçlerle ilerleyen hafif bir seyirden organ yetmezliğine yol açabilen ağır tablolara ilerleyebilen klinik bir antitedir. Kliniğimizdeki akut biliyer pankreatitli (ABP) hastaların takip sonuçlarını değerlendirmek için bu çalışma yapıldı. İstanbul Medeniyet Üniversitesine başvuran ve ABP nedenli Genel Cerrahi Servisine Subat 2018 – Haziran 2024 tarihleri arası yatırılan ağır ABP hastaları incelenmiştir. C reaktif protein≥15 olan hastalar ağır ABP olarak tanımlanmıştır. Hastaların demografik özellikleri laboratuvar parametreleri, Ranson skoru, tomografi bulguları, Baltazar skorları, yatış durumları nekroz bulguları lokal komplikasyonları ve takip süreçleri hastane veri tabanından alınarak değerlendirilmiştir. Toplam 51 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların 24'i (%47,1) kadın, 27'si (%51.9) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 68.7 (17.4) olarak hesaplandı ve yaş aralığı 22 ile 91 arasında idi. Hastaların medyan yatış süreleri 19 gün olup 24 hastanın mükerrer yatışı bulunmaktaydı. Takip edilen 51 hasta 30'unda (%58) nekroz gelişmiştir ve nekroz gelişen grupta ortalama CRP değeri 28.4 (9.82) iken nekroz görülmeyen grupta 24.3 (9.82) idi. Ranson ≥3 olan olan hasta sayısı 38 iken Ranson
Özet (Çeviri)
FOLLOW-UP RESULTS OF SEVERE ACUTE BILIARY PANCREATITIS CASES Acute pancreatitis is a clinical condition that progresses through inflammatory processes, ranging from a mild course to severe forms that can lead to organ failure. This study was conducted to evaluate the follow-up results of patients with acute biliary pancreatitis (ABP) in our clinic. Patients with severe acute biliary pancreatitis (ABP) who were admitted to the General Surgery Department of Istanbul Medeniyet University between February 2018 and June 2024 were examined. Patients with C-reactive protein levels ≥15 were defined as having severe ABP. The demographic characteristics of the patients, laboratory parameters, Ranson score, computed tomography findings, Balthazar scores, admission status, necrosis findings, local complications, and follow-up processes were evaluated using data obtained from the hospital database. A total of 51 patients were retrospectively examined. Of these patients, 24 (47.1%) were female, and 27 (51.9%) were male. The mean age of the patients was calculated to be 68.7 (17.4), with an age range of 22 to 91 years. The median length of hospital stay for the patients was 19 days, with 24 patients having multiple admissions. Among the 51 patients followed, necrosis developed in 30 patients (58%), with an average CRP value of 28.4 (9.82) in the necrosis group, while it was 24.3 (9.82) in the group without necrosis. The number of patients with a Ranson score ≥3 was 38, while the number of patients with a Ranson score