Irıs Murdoch'ın ahlak anlayışının temelleri ve sonuçları üzerine bir inceleme
A study on the foundations and consequences of Iris Murdoch's understanding of morality
  1. Tez No: 885537
  2. Yazar: GÖKÇE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Çalışmanın amacı Iris Murdoch'ın ahlak anlayışının temellerini ve sonuçlarını felsefi olarak incelemektir. Murdoch, genellikle edebiyat çevresinde felsefi bir romancı olarak kabul edilmekte ve onun ahlak anlayışı, romanlarındaki karakterler ve kurgulardan hareketle ortaya konulmaktadır. Ancak bu tezdeki iddia, onun romanlarından bağımsız, felsefe çalışmalarından hareketle oluşturulabilecek bir ahlak anlayışına sahip olabileceğidir. Bu iddiayı gerekçelendirebilmek için bu tezde Murdoch'ın felsefe çalışmalarından hareketle ahlak anlayışının bir sistematiği çıkarılmaya çalışılmıştır. İlk olarak Murdoch'ın ahlak anlayışını üzerine temellendirebileceğimiz ontolojik ve epistemolojik bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonra bu zemin üzerinde Murdoch'ın ahlak anlayışının temel kavramlarının nasıl bir yere sahip olduğu, hangi düşünürlerden nasıl etkilendiği ele alınmıştır. Bu verilerle Murdoch'ın ahlak anlayışının içeriği ve sınırları ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan ahlak anlayışını nasıl nitelendirebileceğimiz hususunda farklı felsefi yaklaşımlar, etik biçimleri ele alınmış ve tartışılmıştır. Murdoch'ın ahlak anlayışından etkilenerek ortaya çıkan yeni düşüncelere, etik anlayışlarına yer verilmiş ve Murdoch'ın bu görüşlerdeki yeri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to philosophically analyze the foundations and consequences of Iris Murdoch's understanding of morality. Murdoch is generally accepted as a philosophical novelist in literary circles, and her understanding of morality is based on the characters and fictions in her novels. However, the claim in this thesis is that Murdoch may have an understanding of morality independent of her novels, which can be constructed on the basis of her philosophical studies. In order to justify this claim, this thesis tries to systematize Murdoch's understanding of morality based on her philosophical works. First, an ontological and epistemological ground on which we can base Murdoch's understanding of morality has been tried to be established. Then, on this ground, the place of the basic concepts of Murdoch's understanding of morality and how they are influenced by which thinkers are discussed. With these data, the content and limits of Murdoch's understanding of morality were revealed. Different philosophical approaches and forms of ethics have been discussed in terms of how we can characterize the emerging understanding of morality. New ideas and ethical understandings that emerged under the influence of Murdoch's ethics are included and Murdoch's place in these views is questioned.