Yerel halkın içtenliği, destinasyon marka farkındalığı ve destinasyon imajının turistlerin destinasyon değerlendirmeleri ve eğilimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of local people's sincerity, destination brand awareness and destination image on tourists' destination evaluations and tendencies
  1. Tez No: 885538
  2. Yazar: BETÜL AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın temel amacı, yerel halkın samimiyeti, destinasyon imajı, destinasyon marka farkındalığı, genel memnuniyet ve davranşısal eğilimler arasındaki ilişkilerin incelemesidir. Araştırmanın amaca yönelik detaylı literatür taraması yapılmış ve araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırma Pamukkale'yi ziyaret eden yabancı turistlere yönelik olarak anket uygulaması yapılarak 452 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi anket yöntemi uygulanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini açıklayan betimsel istatistikler, daha sonra ise kısmi en küçük kareler-yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Pamukkale'yi ziyaret eden katılımcıların erkeklerin kadınlardan kısmi olarak fazla olduğu, ziyaret edenlerin 25-34 yaş aralığında olduğu ve genellikle lisans mezunu olduğu görülmektedir. Pamukkale'yi ziyaret edenlerin çoğunlukla Rus vatandaşları olduğu tespit edilmiştir. Yerel halkın içtenliği, bilişsel imaj üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş ancak duygusal imaj üzerinde etkisi tespit edilmemiştir. Bilişsel imajın duygusal imaj üzerinde olumlu etkisi tespit edilmiştir. Yerel halkın içtenliği destinasyon imajı, genel memnuniyet ve davranışsal eğilimler üzerindeki olumlu etkisi tespit edilmiştir. Yerel halkın içtenliği davranışsal eğilimler üzerindeki etkisinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Destinasyon imajının genel memnuniyet ve davranışsal eğilimler üzerindeki olumlu etkisi tespit edilmiştir. Turist genel memnuniyetin davranışsal eğilimleri üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Destinasyon marka farkındalığının bilişsel imaj üzerinde olumlu etkisi bulunurken, duygusal imaj üzerinde etkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the relationships between local people's friendliness, destination image, destination brand awareness, general satisfaction and behavioral tendencies. For this purpose, a detailed literature review was conducted and a research model was created. The research was conducted with 452 participants by conducting a survey for foreign tourists visiting Pamukkale. Survey method was applied to analyze the data. Descriptive statistics describing the demographic characteristics of the participants were applied, and then partial least squares-structural equation modeling (KEKK-SEM) was applied. First, the measurement model was examined, AOV, RHO-A and HTMT values were examined for discriminant validity and convergent validity values, and then the structural model was applied to examine the hypotheses. As a result of analysis, it is seen that the participants who visited Pamukkale are slightly more men than women, the visitors are between the ages of 25-34 and are generally undergraduate graduates. It has been determined that those who visit Pamukkale are mostly Russian citizens. The sincerity of local people has been found to have a positive effect on cognitive image, but no effect on emotional image. It has been determined that the cognitive image has a positive effect on the affective image. The positive effect of host sincerity on destination image, tourist overall satisfaction and behavioral tendencies has been determined. It has been found that host sincerity has a higher effect on behavioral tendencies. The positive effect of destination image on behavioral tendencies has been determined. Tourist overall satisfaction affected behavioral tendencies positively and significantly. While destination brand awareness has a positive effect on cognitive image, no effect on affective image has been determined.