Iris Murdoch'ın Sevgi Anlayışı
Iris Murdoch's Understanding of Love
  1. Tez No: 660845
  2. Yazar: MEMET METİN BARLIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çağdaş yazarların, modern insanın kimlik arayışını, toplumdaki değer yitimini ve bireyler arası ilişkilerde iletişimsel sorunları eserlerinde dile getirdikleri gerçeğinden yola çıkılarak, bu çalışmada, çağdaş toplumun yaşam tarzı ve ahlak değerlerini tartışırken, bireyler arası ilişkileri yansıtmada usta bir kalem olan, 20. Yüzyılın ikinci yarısında, İngiltere'de“Öfkeli Genç Yazarlar”(Angry Young Man) grubunun bir üyesi kabul edilen, felsefeci yazar Iris Murdoch'ın dört eserinde sevginin kapsadığı kavramlar, bireyler arası ilişkilerdeki, yansımaları ve sevgi yokluğunun doğurduğu olası sorunlar üzerinde duruldu. Yazarın sevgi temasını ele alışı, başlıca eserlerinden kabul edilen Under the Net, (Ağın Altında) The Nice and the Good, (Hoş görünenler ve İyiler) A Fairly Honorable Defeat, (Oldukça Onurlu Bir Yenilgi) ve The Black Prince (Kara Prens) adlı eserlerinde ayrı başlıklar altında incelendi. Ana konunun incelenmesine geçmeden önce, 20. Yüzyılın ilk yarısında İngiliz romanının gelişiminin kısa bir özeti verildi, yazarın öz yaşamına, felsefe ve sanata bakışına değinildi. Çalışmanın müteakip bölümlerinde, adı geçen romanlarda yansıtılan çağdaş toplumda, bireyler arası iletişimde sevginin rolü ve kapsadığı anlamlar üzerinde duruldu. Iris Murdoch'ın bir kaos ve karmaşanın egemen olduğu modern dünyamızda, sevginin insan yaşamının vazgeçilmez bir öğesi olduğu savı tartışıldı, sevgi eksikliği ve yetersizliğinin yalnızlık, yabancılaşma ve mutsuzluğa neden olduğu görüşü vurgulandı. Evlilik, dostluk, arkadaşlık ve gündelik iletişimin sağlanmasında, Murdoch'ın sevgiyi, yakınlaşma ve diyalogu sürdürmede, yaratıcı ve doğaüstü bir güç olarak gördüğü belirlendi, sevginin cinsel arzu, korku ve yararcı yakınlaşmalarla anlamlandırılmaması gerektiği savı, seçilen eserlerde rol alan karakterlerin yaşantılarıyla örneklendirildi. Sevginin saf, karşılık beklemeden ve bencillikten uzak olması gerektiği ve doğru yansımalarıyla yaşamı anlamlı kılan bir etken olarak üstlendiği fonksiyonu tartışıldı. Sevginin doğması, büyümesi ve sürekliliğinin, seven ve sevilen insanların birbirlerini birer özne olarak dikkate almalarıyla olası olduğu, aksi halde, seven ve birbirine katlanan taraflardan oluşan dayatma bir ilişkiden öteye geçemeyeceği savından hareketle, gerçek sevginin Murdoch'ın da savunduğu 'özgür ve saf sevgi' olması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Based on the fact that contemporary writers reflect the modern individual's search for identity, the loss of moral values and the communicative problems in interpersonal relations in modern society, in this study, specifically focusing on the lifestyle and moral values of contemporary society, the concepts connoted by 'love' and their reflections in interpersonal relations, and the possible problems caused by the lack of love are discussed in four works of Iris Murdoch, an Irish philosopher and writer, who was accepted as a master in reflecting inter-personal relationships of individuals, and accepted as a member of the Angry Young Man group in England in the second half of the 20th century. The author's treatment of 'the theme of love' includes Under the Net, The Nice and the Good, A Fairly Honorable Defeat, and The Black Prince which are examined under separate titles. Before proceeding to the discussion of the main topic, a brief summary of the development of English novel in the first half of the 20th century is summarized, with an emphasis on the author's biography, her philosophy and her approach to art. The role of love and its implied meanings in interpersonal relationships of the individuals of contemporary society, reflected in the aforementioned novels, are examined in the following separate chapters of the study, Iris Murdoch's argument that love is an indispensable element of human life in the modern world dominated by chaos is examined by specifically focusing on love's role in building individual relationships, while emphasizing her view that the lack and inadequacy of love causes loneliness, alienation and unhappiness. It is observed that Murdoch sees love as a creative and supernatural power in ensuring the durability of friendship, marriage and daily communication, and for maintaining rapprochement and dialogue. Her argument that love should not be interpreted with sexual desire, fear and utilitarian intimacy is exemplified by the lives of the characters who took part in the selected works. Murdoch's basic approach that love should be pure, free from selfishness and expectation of reward and it must function as a factor of making life meaningful with its true reflections is illustrated in detail. It is observed that the consequent argument of Murdoch is that the birth, growth and continuity of love is possible with the people who love and are loved by considering each other as subjects, otherwise, it cannot go beyond an imposition of relationships and enduring parties; for true love is, and must be“free and pure”.