Comparing digital texts with printed texts in terms of reading comprehension in English
İngilizce dijital metinlerle basılı metinlerin okuma anlama becerisi açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 885536
  2. Yazar: AYTEN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ELYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dijital çağda, öğretim materyallerinin formatı değişmiş ve bu durum okuduğunu anlama konusunda geleneksel basılı metinlere kıyasla dijital metinlerin etkililiği konusunda süregelen bir tartışmaya yol açmıştır. Bu çalışma, İngilizce öğrenenler arasında dijital ve basılı metinler arasında okuduğunu anlamanın kapsamlı bir karşılaştırmalı analizini yaparak bu söyleme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, dijital ve basılı şekillerde metinler ve bu metinlerin kavranması/anlaşılmasını ölçen testler verilen iki grup katılımcıdan toplanan verileri kullanarak hem nitel hem de nicel bir yaklaşım kullanmaktadır. Her katılımcının anlama düzeyi, dil yeterliliklerini ölçen boşluk doldurma ve okuma anlamalarını ve üretimlerini ölçen çoktan seçmeli ve açık uçlu sorularla değerlendirilmiştir. Bunların yanı sıra, katılımcılara bir de anket uygulanarak katılımcıların demografik özellikleri ve okuma şekillerine göre tercih, alışkanlık, tutum ve davranışları belirlenmiştir. Sonuçlar, hem dijital hem de basılı metinlerin anlamayı kolaylaştırdığını, ancak ikisi arasında kayda değer farklılıklar olduğunu göstermiştir. Genel olarak, katılımcılar dijital metinlere kıyasla basılı metinlerle etkileşime girdiklerinde daha yüksek ortalama anlama puanları sergilemiştir. Ayrıca, anlama puanlarının standart sapmaları, yeterlilik seviyeleri arasında basılı metinler için tutarlı bir şekilde daha yüksekti, bu da anlama sonuçlarında daha fazla değişkenlik olduğunu göstermiştir. Katılımcıların yeterlilik seviyeleri önemli bir rol oynamış, daha yüksek yeterliliğe sahip öğrenciler her iki okuma türünde de daha iyi anlama göstermiştir. Bu bulgular, okuduğunu anlamada dijital ve basılı metinlerin etkinliğini değerlendirirken birden fazla faktörü göz önünde bulundurmanın önemini vurgulamıştır. Basılı metinler dokunsal etkileşim ve aşinalık gibi bazı avantajlar sunarken, dijital metinler modern öğrencilere hitap eden etkileşimli özellikler ve erişilebilirlik avantajları sağlar. Bu nedenle, eğitimciler ve müfredat geliştiricileri öğretim materyallerini seçerken öğrenen tercihlerini ve ihtiyaçlarını dikkatle değerlendirmelidir. Özet olarak bu çalışma, dijital ve basılı metinlerin okuduğunu anlamadaki karşılaştırmalı etkinliğine dair ampirik kanıtlar sunarak dijital okuryazarlık üzerine giderek büyüyen literatüre katkıda bulunmaktadır. Eğitimciler, farklı biçimlerde okumanın karmaşıklığını kabul ederek ve öğrenci katılımının nasıl fark yarattığını anlayarak dijital çağda daha kapsayıcı ve etkili öğrenme ortamları oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
In the digital age, the format of instructional materials has changed, leading to an ongoing debate about the effectiveness of digital texts compared to traditional printed texts in reading comprehension. This study aims to contribute to this discourse by conducting a comprehensive comparative analysis of reading comprehension between digital and printed texts among English language learners. The study employs both a qualitative and quantitative approach, using data collected from two groups of participants who were given texts in digital and printed forms and tests measuring comprehension of these texts. Each participant's level of comprehension was assessed through fill-in-the-blank questions measuring their language proficiency and multiple-choice and open-ended questions measuring their reading comprehension and production. In addition, a survey was administered to the participants to determine their preferences, habits, attitudes, and behaviors according to their demographic characteristics and reading patterns. The results showed that both digital and printed texts facilitated comprehension, but there were notable differences between the two. In general, participants exhibited higher mean comprehension scores when interacting with printed texts compared to digital texts. Furthermore, the standard deviations of comprehension scores were consistently higher for printed texts across proficiency levels, indicating greater variability in comprehension outcomes. Participants' proficiency levels played an important role, with students with higher proficiency showing better comprehension in both types of reading. These findings emphasized the importance of considering multiple factors when evaluating the effectiveness of digital and print texts in reading comprehension. While printed texts offer some advantages such as tactile interaction and familiarity, digital texts provide interactive features and accessibility advantages that appeal to modern learners. Therefore, educators and curriculum developers should carefully consider learner preferences and needs when selecting instructional materials. In summary, this study contributes to the growing literature on digital literacy by providing empirical evidence of the comparative effectiveness of digital and printed texts on reading comprehension. Educators can create more inclusive and effective learning environments in the digital age by recognizing the complexity of reading in different formats and understanding the difference in student engagement.