Bir kent hakkı olarak engelli haklarının belediyeler özelinde incelenmesi: Ankara ili örneği
Examination of the rights of the disabled as a right to the city in specific to local administrations: Case of Ankara province
- Tez No: 885543
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI YÜCEL BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada öncelikle kent ve kent hakkı kavramları ile engellilik kavramı açıklanmaya çalışılmış, uluslararası alanda engelli hakları ile Türkiye' de engelli haklarının tarihsel ve hukuksal gelişimi özetlenmiş, engelli haklarının çeşitleri anlatılmış, engellilerin kentsel mekanda karşılaştıkları problemler sıralanmış, bu problemlerin çözümündeki paydaşlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın devamında yerel yönetim kavramı ve özellikleri izah edildikten sonra Türkiye' de yerel yönetim hizmet birimlerine değinilmiş, 5216 Sayılı Kanuna göre bu birimlerden belediyelerce engellilere sunulan hizmetlerin neler olduğu ifade edilmiştir. Son olarak ise Ankara İli' nde hizmet veren Büyükşehir Belediyesi ile Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak gibi pek çok ilçede engellilerin kentsel mekânda karşılaştıkları problemleri çözme noktasındaki hizmetleri, engelli hakları üzerinden belediyelerden alınan veriler çerçevesinde, değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeye göre belediyelerin kentsel mekanda engellilerin hayatını kolaylaştırma noktasında ne durumda olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study first attempts to explain the concepts of city and the right to the city, along with the concept of disability. It summarizes the historical and legal developments of disability rights internationally and in Turkey. It discusses the types of disability rights and lists the problems encountered by disabled individuals in urban spaces, emphasizing stakeholders involved in solving these issues. Continuing with an explanation of the concept and characteristics of local government, the study then touches upon local government service units in Turkey. It specifies the services provided to disabled individuals by municipalities under Law No. 5216. Finally, the study provides an evaluation based on data obtained from municipalities regarding disability rights, focusing on overcoming the problems encountered by disabled individuals in urban spaces in Ankara Province, including municipalities such as Büyükşehir Belediyesi (Metropolitan Municipality), and districts like Altındağ, Çankaya, Keçiören, and Mamak. This evaluation aims to assess the municipalities' effectiveness in improving the lives of disabled individuals in urban spaces.