Kalite maliyetlerinin üretim maliyetlerini düşürmedeki etkisi
The impact of quality costs on reducing production costs
  1. Tez No: 885544
  2. Yazar: ABDA ABDALRAHMAN BABIKER AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmada, kalite maliyetleri ve bunların üretim maliyetlerini düşürmedeki etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, uygunluk maliyetlerinin (önleme ve değerlendirme) ve uygunsuzluk maliyetlerinin (iç başarısızlık ve dış başarısızlık) üretim maliyetlerini azaltma üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmanın problemi şu soruyla ortaya konmuştur: Kalite maliyetlerinin üretim maliyetlerini düşürme üzerindeki etkisi nedir?. Bu sorunu çözmek için çalışmada şu hipotez test edilmiştir: uygunluk ve uygunsuzluk maliyetleri ile maliyetlerin düşürmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Buna göre çalışmanın önemi, maliyetlerin azaltılması amacıyla kalite maliyetlerinin önemi ile bunların üretim sürecine ve işletmelerin faaliyetlerine olan etkisinin, kalite faaliyetlerine bağlılığın kalite maliyetlerinin sınıflandırılması gerekliliğınde yatmaktadır. Çalışmada, tanımlayıcı ve analitik bir yöntem kullanılmış ve verileri toplamak için Sudan'da imalat sektöründe faaliyet gösteren üç şirketten anket formu kullanılmıştır. Sonuç olarak, kalite maliyetlerinin Sudan'daki üretim şirketlerinde maliyetleri azaltmasında bir rolü olduğunu ortaya koymuş, bu da müşteri memnuniyetinin sağlanmasına ve dolayısıyla şirketlerin fazla müşteri kazanmasına ve onların sadakatini garanti etmesine yol açarak şirketin üretkenliğini ve karlılığını artırmıştır. Buna göre çalışmada, ürün kalitesine zarar vermeden maliyet sistemlerinin incelenmesi ve uygulanması gerektiğini, maliyet azaltma sisteminin uygulanmasının üretim sürecindeki hataları ve kusurları önlemek için ürün bileşenlerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesini gerektirdiğini ve teknolojik gelişmeleri takip etmenin maliyetleri azaltmada yardımcı olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses quality costs and their impact on reducing production costs. The aim of the study is to reveal the impact of conformance costs (prevention and appraisal) and non-conformance costs (internal failure and external failure) on reducing production costs. The problem of the study is posed with the following question: What is the effect of quality costs on reducing production costs? To solve this problem, the following hypothese were tested: there is a statistically significant relationship between conformance and non-conformance costs and cost reduction. Accordingly, the importance of the study lies in the significance of quality costs for cost reduction and their impact on the production process and business activities, necessitating the classification of quality costs depending on quality activities. The study employed a descriptive and analytical method and used a questionnaire form to collect data from three manufacturing companies operating in Sudan. As a result, it was revealed that quality costs play a role in reducing costs in production companies in Sudan, which leads to ensuring customer satisfaction, gaining more customers, and guaranteeing their loyalty, thus increasing the company's productivity and profitability. Therefore, the study suggests that cost systems should be examined and implemented without compromising product quality, that the implementation of cost reduction systems requires a comprehensive examination of product components to prevent errors and defects in the production process, and that keeping up with technological developments helps in reducing costs.