Maddi olmayan duran varlıkların uluslararası değerleme standartları ile uluslararası muhasebe standartları açısından karşılaştırılması ve BİST üzerine bir araştırma
Comparison of intangible assets in terms of international valuation standards and international accounting standards and a study on BIST
  1. Tez No: 885553
  2. Yazar: AHMET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte işletmelerin piyasa değerinin belirlenmesinde ve maddi olmayan duran varlık kalemlerinin değerlenmesinde uluslararası standartlar önemli hale gelmiştir. Bu amaçla Uluslararası Değerleme Standartları ve Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları varlıkların değerlenmesine yönelik standartlara yer verilmiştir. Bu çalışmada, maddi olmayan duran varlıklar değerleme ve finansal raporlama standartları kapsamında incelenerek, bu iki farklı standardın benzerlikleri ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, her iki standardın kullanıcısının, raporlama şeklinin, değerleme esaslarının, değerleme yaklaşımlarının ve yöntemlerinin farklı olduğu, fakat her iki standardın da maddi olmayan duran varlıkları gerçeğe ve ihtiyaca uygun bir şekilde sunmayı amaçladığı tespit edilmiştir. Ayrıca, maddi olmayan duran varlıkların piyasa değeri üzerinde bir etkisinin olup olmadığı, BİST'te yer alan 206 firmanın 2011-2021 dönemindeki verileri kullanılarak Panel Veri Analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde, maddi olmayan duran varlıkların Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların piyasa değeri üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, intangible assets have become important in determining the market value of firms and the valuation of intangible assets. To address this, International Valuation Standards and International Accounting/Financial Reporting Standards have established standards for asset valuation. In this study, intangible assets are analyzed within the scope of valuation and financial reporting standards, and the similarities and differences of these two different standards are tried to be revealed. When the results are analyzed, it is determined that the user, reporting format, valuation principles, valuation approaches and methods of both standards are different, but both standards aim to present intangible assets in a fair and appropriate value. In addition, the study analyzes whether there is an impact on the market value of intangible assets through Panel Data Analysis using the data of 206 firms in the BIST for the period 2011-2021. The findings revealed that there is a significant and negative impact on market value of the intangible assets in Turkey.