Entelektüel sermayenin yeni kuramsal yaklaşımı: İnovatif okuryazarlık
A new theoretical approach of intellectual capital: Innovative literacy
  1. Tez No: 729939
  2. Yazar: ASİYE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnovasyon kavramının önemi, farklı akademik ve sektörel alanların ilgisiyle hızla artmaya devam etmektedir. İnovasyon ile şirketin büyümesini psikolojik olarak sahiplenen ve yenilikçi davranışlarını ortaya çıkaran çalışanlar arasında güçlü bir ilişki vardır. Kurumsal hedefler doğrultusunda hareket eden bu çalışanlar, entelektüel sermaye açısından inovatif okuryazar olarak kabul edilmelidir. Bu çalışmada alan yazında az bilinen inovatif okuryazarlık kavramı çerçevesinde, özellikle bu konunun metodolojik yaklaşımlarını kavramsal düzlemde açıklama ve inovatif okuryazarlık ölçeğini oluşturma hedeflenmiştir. Geliştirilen ölçek için ilk aşamada 220, ikinci aşamada 440, üçüncü aşamada 457 örneklem büyüklüğüne ulaşılmış ve sonuçlar SPSS, AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri test edilerek kabul edilmiştir. Bu tezin inovatif okuryazarlık kavramı ve ölçeği ile inovasyon ve entelektüel sermaye alan yazına önemli katkı sağlaması beklenmektedir. Aynı zamanda sektörler ve insan kaynağı yöneticileri açısından ölçeğin, firmaların inovasyon ve insan kaynağı uygulamalarını tasarlarken doğru stratejiler belirlemelerine yardımcı olması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte tezimiz ülkenin nitelikli iş gücünün inovatif okuryazarlığa eğilimini ölçmesine de katkı sunacaktır. Tezde, birbirini oluşturan ve besleyen üç alan buluşmuştur. Bunlar inovatif okuryazarlık, beşerî sermaye ve girişimcilik yönelimi davranışlarıdır. Bu tezde, birinci aşamada inovatif okuryazarlık kavramı, ikinci aşamada inovatif okuryazarlık ölçeği, üçüncü aşamada ise entelektüel sermaye, inovasyon, girişimcilik yönelimi ile ilişkili kavramlar hipotezler etrafında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of innovation continues to increase rapidly with the interest of different academic and sectoral fields. There is a strong relationship between innovation and employees who psychologically embrace the growth of the company and reveal their innovative behavior. These employees, who act in line with corporate goals, should be considered as innovative and literate in terms of intellectual capital. In this study, it is aimed to explain the methodological approaches of this subject in the context of the concept of innovative literacy, which is little known in the literature, and to create an innovative literacy scale. For the developed scale, the sample size was 220 in the first stage, 440 in the second stage, and 457 in the third stage, and the results were analyzed using SPSS and AMOS programs. The validity and reliability analyze of the scale were tested and accepted. It is expected that this scale will make a significant contribution to the innovation and intellectual capital literature with the concept and scale of innovative literacy. At the same time, in terms of sectors and human resources managers, the scale is intended to help companies determine the right strategies while designing innovation and human resources practices. In addition, our thesis will also contribute to the measurement of the tendency of the country's qualified workforce towards innovative literacy. In the thesis, three areas that form and feed each other came together. These are innovative literacy, human capital and entrepreneurial orientation behaviors. In this thesis, the concept of innovative literacy in the first stage was analyzed around the innovative literacy scale in the second stage, and intellectual capital, innovative literacy and entrepreneurial orientation related concepts were analyzed around the hypotheses in the third stage.