Meslek yüksekokulu halıcılık-halı ve kilim programları ve uygulamalı çalışmaları üzerine bir araştırma
A Study on carpet making carpet and kilim departments of Turkish vocational colleges and on their applications
- Tez No: 72948
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yirmibirinci yüzyıla yaklaştığımız günümüzde, Meslek Yüksekokullarının dünya standardında üretim yapabilecek kapasitede ara eleman yetiştirmesi gereklidir. Mevcut programlarda yapılan uygulamaların belirlenmesi, bundan sonra yapılması düşünülen uygulamalara da ışık tutacaktır. Bu noktadan hareketle Türkiye'deki Meslek Yüksekokulu Halıcılık - Hah ve Kilim Programlarının genel durumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma planlanmıştır. Bu çalışmaya Türkiye'deki 10 üniversitedeki 13 Meslek Yüksekokulunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden Halıcılık - Hah ve Kilim programlarının tamamı alınmıştır. Araştırmada üç soruya cevap aranmıştır. Araştırmanın birinci sorusunu, ders dağılımları, ders içerikleri, haftalık ders saatlerinin karşılaştırması oluşturmuştur. Programların ders dağılımları incelendiğinde 23 farklı dersin okutulduğu görülmüştür. Bunlardanl2 tanesi mesleğe yönelik ders iken 1 1 tanesi genel kültür dersidir. Bazı derslerin içerikleri aynı olmasına karşın ders isimlerinin ve haftalık saatlerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Mesleğe yönelik olup verilmesinde yarar görülen derslerin, bazı programlarda ders dağılımı içerisine alınmadığı da görülmektedir. Bu çalışmanın ikinci araştırma sorusunu, programlarda uygulamalı olarak yapılan derslerin tanıtımı ve desen, dokuma, boya, bakım-onanm uygulama çalışmalarının teknik yönden incelenmesi oluşturmuştur. Programlarda desen, dokuma, boya ve bakım-onanm dersi uygulama işlerinde, ağırlıklı olarak okulun bulunduğu il/ilçenin yöresel özelliklerini ön plana çıkaran çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın üçüncü araştırma sorusunu okul müdürlerinin, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin, programlara bakış açılarım ve eğitime yönelik sorunlarım belirlemek oluşturmuştur. Araştırmanın bu bölümüne 13 okul müdürü, 32 meslek dersi öğretim elemanı ve 336 ikinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılan üç gruba açık ve kapalı sorular içeren anketler uygulanmıştır. Okul müdürleri ve öğretim elemanları, bu programlann 'Türk El Halıcılığının" üretim sorunlarına çözüm bulmadave gelişiminde etkili olacağına inandıklarını, öğrenciler ise programların bu anlamda gerekli olduğunu fakat verilen eğitimle bunun başanlamayacağı görüşünü belirtmişlerdir. Öğretim elemanlarına göre, eğitimde ki en büyük sorunu öğrencilerin yetenek sınavı ile programa alınmaması oluşturmaktadır, öğrencilerin en büyük sorunu ise iki yıl sonunda kendilerini iş bulabilecek yeterli bilgi ve beceride görmemeleri oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, Meslek Yüksekokulu Haiıcdık-Hak ve Kilim programlarında yapılan uygulamalarla ilgili bazı konuların gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Halıcılık-Halı ve Kilim programlarında, meslek derslerine yönelik ders içeriklerinin hazırlanması, meslek dersleri haftalık ders saatlerinin belirlenmesi, uygulama çalışmalarına ağırlık verilmesi öncelikle düşünülmesi gerekenlerdir. Doğru yönlendirme ve teknik yönün daha ağır basacağı uygulama çalışmalarına önem verilmesi ile öğrencilerin programa olan ilgilerinin artırılması planlanmalıdır. Bu araştırma sonuçlan yeni açılan Halıcılık-Halı ve Kilim Programlarının gelişimine, mevcut programların da yeniden düzenlenmesine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On the verge of the twenty-first century, today, it is essential that vocational colleges should train more people who are knowledgeable and skilled enough to make production at a world standard. The determination of the applications in their present departments may guide their future developments. Therefore, A profile was designed on carpet making/carpet and kilim departments at vocational colleges. This descriptive study examined all of the carpet making/carpet and kilim departments at 13 vocational colleges in 10 universities throughout Turkey. The present study considered three specific research questions as a part of the general profile. The first research question concerned the curricula and syllabi of the departments. When examined the curricula, it was seen that 23 different courses were given. Of the 23 courses, 12 were the vocational (subject matter) ones and 11 were the service ones. It was found that the courses had the same syllabi, whereas they were given with different names, and their number of hours per week was different. Furthermore, the vocational courses considered as useful to be given in the departments were not included in their curricula. The second research question pertained to the introduction of applied courses and technical examination of applications of design, weaving, dying, and maintenance- repair courses. The applications of these courses mainly reflected some characteristics of the towns or the provinces in which vocational colleges were located. The third research question asked the administrators, the subject matter instructors, and the students to express their feelings about the departments and to identify the problems regarding to education. Thirteen administrators, 32 subject matter instructors, and 336 second-year students of the vocational colleges in Turkey participated in this part of the study. A structured questionnaire was mailed to the subjects. The great majority of the administrators and instructors agreed that these departments would be useful to improve Turkish Handmade Carpet Making and to find a solution for its production problems, whereas the students claimed that the departments would be of no importance with present education. According to the instructors, the main problem was that the students were not selected to the departmentsby means of an aptitude test. On the other hand, the students thought that they would not have enough knowledge and skills to find a job after the graduation. Some of the responses suggest that some issues about the carpet making/carpet and kilim departments at vocational colleges must be reconsidered: preparation of the subject matter curriculum; the ideal number of hours per week of subject matter courses; giving priority to applications. Students can be motivated by true guidance and giving importance to the applications in the courses given. The results can be helpful in the reorganization and development of the carpet making/carpet and kilim departments at many new vocational colleges opening throughout Turkey.