Sinop ilinin ekoturizm potansiyeli ve yerel halkın ekoturizme yönelik tutumları
The ecotourism potential of sinop province and the attitudes of the local community towards ecotourism
  1. Tez No: 885570
  2. Yazar: MERVE ARSLANYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Sinop ilinin ekoturizm potansiyelini ortaya koymak ve bölgede yaşayan yerel halkın ekoturizme yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın verileri nicel araştırma yöntemi kullanılarak Temmuz 2023- Eylül 2023 tarihleri arasında anket formu yoluyla elde edilmiştir. Bu çalışmada örnekleme birimi, Sinop ilinde yaşayan yerel halktır. Araştırmada kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, araştırma sahasını temsilen araştırmaya katılmayı kabul eden Sinop ilinde yaşayan 401 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler IBS SPSS Statistics V.26 programında değerlendirilmiş olup, frekans analizi, standart sapma ve ortalama, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklemleri için T-testi ve one-way ANOVA (tek yönlü varyans) testi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve analizler sonucunda ekoturizm kavramına ilişkin olarak“doğayı anlatan ve içinde yaşanmasına imkân veren bir turizmdir”görüşleri ön plana çıkmaktadır. Katılımcıların %47,9'unun daha önce ekoturizm faaliyetlerine hiç katılmadıkları; katılımcıların ekoturizmin“ekoturizm stresten uzaklaşmayı sağlar'', ''bölgenin tanıtımına katkı sağlar”,“ilimizin dışa açılmasını sağlar”, ''ekoturizm doğa ile baş başa bir tatil sunar'' görüşlerine yüksek oranda katılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, katılımcıların ekoturizme olumlu bir tutum sergilediğini ve ekoturizmin çeşitli yönlerinin toplumda geniş bir kabul gördüğünü göstermektedir. Sonuçlar, Sinop'un ekoturizm alanında önemli potansiyele sahip olduğu ancak yerel halkın ekoturizm kavramı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ve halkın ekoturizm konusunda bilinçsiz/duyarsız olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the ecotourism potential of Sinop province and to determine the attitudes of the local community towards ecotourism. The data for the study were obtained through a questionnaire form using a quantitative research method between July 2023 and September 2023. The sample unit of this study is the local people living in Sinop province. The convenience sampling method was used in the research. The sample of the study consists of 401 participants living in Sinop province who agreed to participate in the research, representing the study area. The obtained data were evaluated using the IBM SPSS Statistics V.26 program, and frequency analysis, standard deviation and mean, reliability analysis, independent samples T-test, and one-way ANOVA (one-way variance) test were performed. As a result of the evaluations and analyses, the opinions that“it is a tourism that explains nature and allows living in it”regarding the concept of ecotourism came to the forefront. It was found that 47.9% of the participants had never participated in ecotourism activities before; the participants highly agreed with the opinions that“ecotourism allows getting away from stress”,“contributes to the promotion of the region”,“enables our province to open up to the outside”,“ecotourism offers a holiday in touch with nature”. These results show that the participants have a positive attitude towards ecotourism and that various aspects of ecotourism are widely accepted in the society. The results revealed that Sinop has significant potential in the field of ecotourism, but the local people do not have sufficient knowledge about the concept of ecotourism and that they are unaware/indifferent about ecotourism.