İkna teknolojileri bağlamında siyasal ikna: TBMM'de temsil edilen partilerin web sitelerinin karşılaştırmalı analizi
Political persuasion in the context of persuasion technologies: A comparative analysis of the web sites of the Parties Represented in the Turkish Parliament
  1. Tez No: 885571
  2. Yazar: EDA NUR YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KONUR ALP KOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Toplumsal yaşamda mevcut olan gelişim ve dönüşümler, siyasal iletişim biçimlerini de şekillendirmektedir. Önceki dönemlerde kitlelerin iknası için miting düzenleme, broşür dağıtma, televizyon reklamı yayınlama gibi etkinlikler fayda sağlarken, günümüzde bu durum bireylerin artan internet kullanımıyla etkisini giderek kaybetmektedir. Kalabalıkların internet ortamında toplanması, birbirleri ile küresel ölçekte iletişim kurabilmesi ikna tekniklerinin de değişmesi anlamına gelmektedir. Siyasi partilerin yaşanan gelişmelere ayak uydurarak, doğru ikna teknikleriyle kitlelere ulaşması, varlıklarının devamı için gerekli olmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada öncelikle ikna ve tutum değişimi ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde web teknolojisinde yaşanan gelişmelere değinilmiş, üçüncü bölümde ise ikna teknolojisi ve sistem tasarım modelleri açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmı, 2023 Genel Seçimlerine yönelik belirlenen 1 Nisan 2023- 27 Mayıs 2023 tarihleri arasında, TBMM'de temsil edilen 13 partinin web sitelerinin ana sayfalarının ikna teknolojileri bağlamında, İkna Edici Sistem Tasarım Modeli kullanılarak analiz edilmesinden oluşmuştur. İkna edici sistemlerin tasarımı ve değerlendirilmesinde kullanılan bu model üç aşamadan oluşmaktadır. İlk iki aşama olan ikna edici sistemlerin arkasındaki temel sorunların anlaşılması ve ikna bağlamının analizi, tüm partiler için aynı nitelikleri taşımaktadır. Bundan dolayı bütün partilere yönelik analiz, çalışmanın beşinci bölümünde birlikte sunulmuştur. Modelin son aşaması ise dört farklı kategori ve toplamda 27 tasarım ilkesinden oluşmaktadır. Bu ilkeler, web sitelerinde farklı nitelik barındırmasından dolayı, her parti için ayrı biçimde incelenmiştir. Böylelikle, incelenen web sitelerinde ikna teknolojileri tasarım modeli ilkelerinin uygulanmasındaki eksiklikler belirlenmiş ve siyasi partilerin uyguladıkları geleneksel iletişimi web sitelerine taşıdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments and transformations in social life also shape the forms of political communication. In previous periods, activities such as organising rallies, distributing brochures and broadcasting television advertisements were useful for the persuasion of the masses, but today this situation is gradually losing its effect with the increasing use of the Internet by individuals. The fact that crowds gather on the internet and communicate with each other on a global scale means that persuasion techniques have also changed. It is necessary for political parties to keep up with the developments and reach the masses with the right persuasion techniques for the continuation of their existence. In this context, the concepts related to persuasion and attitude change are explained in this study. In the second part, the developments in web technology are mentioned, and in the third part, persuasion technology and system design models are explained. The last part of the study consists of analysing the home pages of the websites of 13 parties represented in the Turkish Grand National Assembly between 1 April 2023 and 27 May 2023, which were determined for the 2023 General Elections, in the context of persuasion technologies, using the Persuasive System Design Model. This model used in the design and evaluation of persuasive systems consists of three stages. The first two stages, understanding the basic problems behind persuasive systems and analysing the persuasion context, have the same characteristics for all parties. Therefore, the analysis for all parties is presented together in the fifth section of the study. The last stage of the model consists of four different categories and 27 design principles in total. These principles were analysed separately for each party because of the different qualities of the websites. In this way, the deficiencies in the application of the principles of the persuasion technologies design model in the websites analysed were identified and it was determined that the political parties carried the traditional communication they apply to their websites.