İnflamatuvar ve otoimmün hastalıklarda serum solübl İL-2R, TNF alfa, İL-6 ve İL-10 düzeyleri
The Serum concentrations of sIL-2R, TNF alfa, IL-6 and IL-10 in inflammatory and autoimmune diseases
- Tez No: 88563
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BAYKAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Romatoloji, Hematology, Rheumatology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İnflamatuvar ve otoimmün hastalıklarda serum SİL-2R, TNF-oc, İL-6 ve İL-10 seviyeleri immun cevaptaki hücreler arasındaki sinyal sisteminin kontrolünü sağlayan solübl mediyatörlere sitokin adı verilir. Sitokinler birçok inflamatuvar, otoimmün, enfeksiyöz ve neoplastik hastalık sırasında gerek immün sistem hücreleri, gerekse diğer hücreler tarafından salınmaktadır. Salınan bu sitokinlerin bir kısmı immün cevap ve inflamasyonu arttırırken, bir kısmı da oluşmuş olan inflamasyon veya immün cevabı azaltıcı etki göstermektedir. Bu etkilerine göre sitokinler“proinflammatuvar”ve“antiinflammatuvar sitokinler”olarak da isimlendirilmektedir. Biz de inflamasyonda önemli rol oynayan sitokinlerden SİL-2R, TNFa, İL-6 ve İL-10'un serum seviyelerini araştırdık. Çalışma; Romatoid artrit, Behçet hastalığı, FMF ve hipersensitivite vaskülitinden oluşan 80 kişilik bir hasta grubu ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 20 sağlıklı erişkinden oluşan kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu ile hasta grupları, kontrol grubu ile aktif hasta grupları ve aktif- inaktif hasta grupları karşılaştırıldığında genel olarak serum SİL-2R, TNFa, İL-6 ve İL- 10 seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı derecelerde bir artış olduğunu saptadık. Ayrıca, inflamasyonun konvansiyonel belirteçleri olan ESR, CRP ve fibrinojen seviyeleri ile SİL-2R, TNFa, İL-6 ve İL-10 arasında da pozitif bir korelasyon olduğunu gördük. Sadece FMF hastalarında İL-10 seviyesinde bir artış saptanmadı. Sonuç olarak; inflamatuvar ve otoimmün hastalıkların patogenezinde SİL-2R, TNFa, İL-6 ve İL-10'un önemli rol oynadığı; bu sitokinlerin romatoid artrit, Behçet hastalığı, Familial Mediterranean Fever (FMF) ve hipersensitivite vaskülitli hastalarda hastalık aktivitesini ve tedavi sonuçlarını izlemek için kullanılabileceği kanaatine vardık. Ayrıca, bu hastalıkların tedavisinde İL-10, anti-İL-6 ve anti-TNFa monoklonal antikorlarının eklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınabileceği ve istenmeyen etkilerin en aza indirilebileceği düşüncesine vardık. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The serum concentrations of sIL-2R, TNFa, IL-6 and IL-10 in inflammmatory and autoimmune diseases The soluble mediators of immune response are termed“cytokines”. Cytokines play an important role in inflammatory, infectious and neoplastic diseases. They are secreted from immune system cells and several kinds of other cells. While some of these cytokines increase the immune response and inflammation, which are called“proinflammatory cytokines”others have opposite effects, which are called antiinflammatory cytokines" We investigated serum levels of proinflammatory cytokines SİL-2R, TNFa, IL-6 and an antiinflammatory cytokine IL-10. Eighty patients with rheumatoid arthritis, Behcet's disease, Familial Mediterranean Fever (FMF) and hypersensitivity vasculitis as study group and 20 healthy people as control group were included in the study. Soluble IL-2R, TNFa, IL-6 and IL-10 levels in sera obtained from control group, study group and subgrups of the study group (active patients vs. inactive patients) were compared. In general, serum levels of SİL-2R, TNF, IL-6 and IL-10 were higher in the study group and subgroups were higher than the controls except IL-10 level in FMF patients, which has not increased. Furthermore the conventional markers of inflammation ESR, CRP and fibrinogen were correlated well with the serum levels of SİL-2R, TNF, IL-6 and IL-10. In conclusion, SİL-2R, TNFa, IL-6 and IL-10 play an important role in the pathogenesis of inflammatory and autoimmune diseases. Serum levels of these cytokines may be useful to monitor the disease asctivity and response to the therapy in rheumatoid arthritis, Behcet's disease, Familial Mediterranean Fever and hypersensitivity vasculitis. Moreover IL-10 and monoclonal antibodies against IL-6 and TNFa may be useful in the treatment of these diseases without serious side effects. 47