Tip 2 diabetes mellitus hastalarında, nöropati ve eritrosit membran Na+-K+ ATPase aktivitesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 88562
  2. Yazar: N. VEDAT ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Diyabetin seyri sırasında ortaya çıkan diğer dejeneratif komplikasyonlara benzer olarak, nöropatinin gelişimi de, genelde, metabolik kontrolün kalitesi ve hastalığın süresine bağlıdır. Bununla beraber bazı predispozan faktörler de olabilir. Diyabetik nöropatinin patofizyolojisinde Na+-K+ ATPase aktivitesindeki azalmanın rolü, pek çok hayvan modeli ve insan çalışmalarında saptanmıştır. Na+-K+ ATPase aktivitesinde bir azalma, akson içi Na+ konsantrasyonunda bir azalmaya yol açarak, sinir depolarizasyonunun engellenmesine ve sonuçta, diyabetik nöropatide karakteristik olan sinir iletim hızının yavaşlamasına neden olur. Amacımız; diyabetik nöropati gelişmiş olan 30 ve henüz nöropatisi olmayan 37 diyabetik hasta ile 25 sağlıklı kontrol grubu olgularımızda, eritrosit plazma membranlarında Na+-K+ ATPase enzim aktivitesinin tayin edilerek, nöropati gelişimi ile ilişkisini ortaya koymaktı. Bu amaçla; Na+-K+ ATPase enzim aktivitesini, ATP'nin hidrolizi sonucu açığa çıkan inorganik fosfatları (Pi) saptayarak, her bir mg membran proteini/saat başına düşen miktarını Hmol olarak verdik. Spesifik bir Na+-K+ ATPase inhibitörü olan ouabain kullanarak da, total ve Ca2+-Mg2+ ATPase aktiviteleri hakkında da bilgi sahibi olduk. Na+-K+ ATPase aktivitesini nöropati gelişmiş olan diyabetiklerde gelişmeyenlere oranla daha düşük saptadık (2.086+0.720 ve 3.674±1.540, p< 0.0001). Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ise farklılık daha fazla idi (2.963±1.468 ve 9.234+2.537, p0.05). Hasta grubunda erkek ve kadın olgular arasında Na+-K+ ATPase aktivitesinde anlamlı bir farklılık bulamamamıza rağmen (2.916±1.476, 2.991+1.480; p>0.05), kontrol olgularımızda Na+-K+ ATPase aktivitesini erkeklerde daha düşük saptadık (8.428+2.560, 10.783+3.250 ; p: 0.055). Na+-K+ ATPase aktivitesi, diyabetik nöropati ve diğer kronik komplikasyonlara predispozisyonun tespiti için bir marker olarak kullanılabilir ve bu aktivite tayini de, en kolay ve güvenilir biçimde eritrosit membranlarında yapılabilir. 46
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY Like other degenerative complications arising during period of diabetes, the progress of the neuropathy is usually connected with the quality of metabolic control and the period of disease. However, there may be some predisposan factors. The role of the decrease of the Na+-K+ ATPase activity in diabetic neuropathy, has been noted in most of the animal models and human researchs. Causing the reduction of inner axon Na+ concentration, the decrease in the Na+-K+ ATPase activity prevents the nerve depolarization and makes the nerve conductivity speed, which is the characteristic of diabetic neurpathy, slower. Our aim was to expose the relationship between the progress of neuropathy and the enzyme activity of Na+- K+ ATPase in the erythrocyte plasma membrane, in the 30 diabetic neuropathy patient, 37 un neuropathy diabetic patient and 25 healthy control group. With this aim, by fixing the inorganic phosphate (Pi) coming out as a result of ATP hydrolysis, and Na+-K+ ATPase activity, we have given each mg membrane protein is umol. By using ouabain, which is a specific Na+-K+ ATPase inhibitor, we had information concerning total and Ca2+-Mg2+ ATPase activities. When comparing neuropathy progressed diabetes to the non-progressed ones, we have seen that Na+-K+ ATPase activity is lower (2.086+0.720 ve 3.674+1.540, p< 0.0001).