The relationship between dietary fiber intake and knowledge levels of students with their self-reported health conditions at a foundation university in İstanbul
İstanbul'da bir vakıf üniversitesindeki öğrencilerin diyet lifi alım miktarları ve bilgi düzeylerinin kendi rapor ettikleri sağlık durumları ile ilişkisi
- Tez No: 885643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diyet lifleri, sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin temel unsurlarından biridir ve sindirime ve emilime dirençli, karbonhidrat/karbonhidrat benzeri biyoaktif bileşenler olarak tanımlanır. Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), hipertansiyon, felç ve birçok gastrointestinal hastalık riskini azalttığı, obezite ve tip 2 diyabet (T2DM) ile ters ilişkili olduğu bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin çoğunlukla diyet lifi açısından fakir olan işlenmiş ve hazır besinleri tükettikleri ve Türkiye'de diyet lifi alımının önerilen günlük 25 g alımının altında kaldığı görülmektedir. Bu çalışma, İstanbul'daki özel bir üniversitedeki öğrencilerin diyet lifi alımı ile diyet lifi bilgisi arasındaki ilişkiyi ölçmeyi ve bunu, kendilerinin bildirdiği sağlık durumu ve bazı antropometrik değişkenlerle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 290 kadın, 107 erkek olmak üzere toplam 397 üniversite öğrencisi katılmıştır. Diyet lifi alımı, 24 Saatlik Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı Formu ve Yarı Kantitatif Gıda Sıklığı Anketi kullanılarak toplanılmıştır. Diyet lifi bilgisi, diyet lifi bilgi anketi ile değerlendirilmiştir ve sağlık durumu, 36 Maddelik Kısa Form Anketi (SF-36) ile elde edilmiştir. Öğrencilerin yeterli miktarda diyet lifi tüketmedikleri bulunmuştur ve anlamlı bir fark olmamasına rağmen erkeklerin kadınlara göre daha fazla diyet lifi tükettikleri belirlenmiştir (p>0,05). Katılımcıların diyet lifi bilgi düzeyleri, diyet lifinin sağlığa etkisi ve diyet lifi kaynaklarına ilişkin soruların %50'nin altında doğru yanıtlandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dietary fibers are one of the basic elements of a healthy, balanced diet, and they are defined as carbohydrate/carbohydrate-like bioactive components that are resistant to digestion and absorption. It was found that it reduced the risk of cardiovascular disease (CVD), hypertension, stroke, and many gastrointestinal (GI) diseases and was inversely associated with obesity and type 2 diabetes mellitus (T2DM). University students are found to mainly consume processed and ready-made foods that are generally poor in dietary fiber, and in Turkey, dietary fiber intake remains below the recommended daily intake of 25 g. This study aims to measure the relationship between dietary fiber intake and dietary fiber knowledge of students at a private university in Istanbul and compare it with self-reported health status and some anthropometric variables. 290 women, 107 men, and a total of 397 university students participated in this study. Dietary fiber intake was collected by using the 24-Hour Recall Form and the Semi-Quantitative Food Frequency Survey. Dietary fiber knowledge was assessed by the Dietary Fiber Knowledge Survey, and health status was obtained by the 36-Item Short Form Survey (SF-36). It was found that students didn't consume enough dietary fiber, and although there was no significant difference, men were found to consume slightly more dietary fiber than women (p>0.05). Knowledge levels of dietary fiber in total, the effect of dietary fiber on health, and the sources of dietary fiber were found to be answered correctly below 50%.