İç Anadolu Bölgesindeki belediyelerde sağlıklı kentler akımı ve uygulamaları
Healthy cities movement and practices in municipalities in the Central Anatolia Region
- Tez No: 923968
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin önemli göstergelerinden biri olan kentleşme olumlu ve olumsuz sonuçları beraberinde getirmektedir. Olumlu sonuçlarını kır yaşamına kıyasla sağlık, eğitim, iş imkânları gibi olanaklar daha iyi sağlanırken, hızlı ve plansız kentleşme ve nüfusun hızlı artışı gibi nedenlerden kaynaklanan çevre tahribatı, alt yapı hizmetlerinin yetersizliği ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi yaşam kalitesini düşüren bir dizi sonuç ortaya çıkmıştır. Bu durum DSÖ'yü harekete geçirerek yurttaşların sağlık seviyesini yükseltmesi, sağlık bilincini geliştirmesi, alt yapı hizmetlerini güçlendirme, kamusal hizmetlere herkesin erişebilmesini sağlamak gibi birçok hedefi bir araya getiren Sağlıklı Kentler Projesi 1980'li yıllarda hayata geçirilmiştir. DSÖ Sağlıklı Kentler Hareketiyle yerel yönetimlerin ve diğer kuruluşlarla işbirliği içinde toplumsal ve fiziki çevreyi geliştirme, insan için yaşanabilir çevre oluşturma, bireyin kamusal kararlara katılımını sağlama, kent sağlığını geliştirmeye yönelik uygulamaları teşvik etmeyi amaçlamıştır. Avrupa'da ilk uygulamaları görülen Sağlıklı Kentler Projesi daha sonra uluslararası bir boyut kazanarak diğer ülkelerde de görülmeye başlamıştır. Sağlıklı Kentler Projesini geliştirmek, projeye dâhil olan kentlerin sayılarını artırmak ve sonuçta sağlıklı kent oluşumu doğrultusunda kurumlar arasında ulusal ya da uluslararası işbirliklerini artırmak bu projenin önemli amaçları arasında sayılmaktadır. DSÖ Sağlıklı Kentler Projesine Türkiye'den katılan belediyeler sağlıklı kent olabilmek için gerekli birçok çalışmayı hayata geçirmiştir. Sağlıklı Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Projesinin Türkiye'de yaygınlaşmasını artırmak ve uygulanabilirliğini sağlama amacıyla çalışmalar yürütmüştür. Belediyeler yaptıkları çalışmalarla sürdürülebilir kentlerin oluşturulmasında etkili bir araçtır. Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesinden Sağlıklı kentler Birliğine üye olan belediyeler özelinde belediyelerin gerçekleştirdiği çalışmalar sürdürülebilir sağlıklı ve güvenli kent ortamının oluşturulması açısında incelenmiştir. Sağlıklı Kentler projesinin uygulanabilirliği ilgili belediyelerin; temiz ve yeşil çevrenin oluşturulması, bireyin sağlının ve dezavantajlı bireylerin desteklenmesi, bireylerin kamusal karar alma süreçlerine katılımının sağlanması ölçütleri bağlamında çalışmaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urbanization, which is one of the important indicators of a country's level of development, brings both positive and negative consequences. While the positive consequences are better health, education and employment opportunities compared to rural life, rapid and unplanned urbanization and rapid population growth have led to a series of consequences that reduce the quality of life such as environmental destruction, inadequate infrastructure services and rapid depletion of natural resources. This situation mobilized WHO and the Healthy Cities Project was launched in the 1980s with many objectives such as raising the health level of citizens, improving health awareness, strengthening infrastructure services, and ensuring that public services are accessible to everyone. With the Healthy Cities Movement, WHO aims to improve the social and physical environment in cooperation with local governments and other organizations, to create a livable environment for people, to ensure the participation of individuals in public decisions, and to encourage practices to improve urban health. The Healthy Cities Project, which was first implemented in Europe, later gained an international dimension and started to be implemented in other countries. Developing the Healthy Cities Project, increasing the number of cities included in the project, and ultimately increasing national or international cooperation between institutions in line with the formation of healthy cities are among the important objectives of this project. Municipalities participating in the WHO Healthy Cities Project in Turkey have implemented many activities necessary to become healthy cities. The Union of Healthy Cities has carried out activities to increase the spread of the Healthy Cities Project in Turkey and to ensure its applicability. Municipalities are an effective tool in the creation of sustainable cities with their work. In this study, the studies carried out by the municipalities in the Central Anatolia Region, which are members of the Union of Healthy Cities, are examined in terms of the creation of a sustainable, healthy and safe urban environment. The applicability of the Healthy Cities project has been analyzed in the context of the relevant municipalities' work in the context of the criteria of creating a clean and green environment, supporting the health of the individual and disadvantaged individuals, and ensuring the participation of individuals in public decision-making processes.