Akut Myeloid Lösemi'li olgularda serum soluble endoglin (CD105) düzeyinin prognostik önemi
Prognostic importance of serum soluble endoglin (CD105) level in cases with Acute Myeloid Leukemia
  1. Tez No: 885654
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut Myeloid Lösemi'li Olgularda Serum Soluble Endoglin (CD105) Düzeyinin Prognostik Önemi Amaç: Akut myeloid lösemi olgularının prognozlarının belirlenmesinde çeşitli klinik, laboratuvar ve genetik belirteçler kullanılmaktadır. Ancak aynı risk grubundaki olgular arasında dahi prognoz farklılık göstermektedir. Bu nedenle prognozun belirlenmesinde ek biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Akut myeloid lösemi gelişiminde vasküler endotel hücreler tarafından uyarılan anjiogenezin arttığı bilinmektedir. Serum soluble endoglin (CD105) ise vasküler endotel hücrelerinin aktivasyonunu ve proliferasyonunu indükleyen bir transmembran proteindir. Biz, bu nedenle akut myeloid lösemili olgularda serum soluble endoglin (CD105) düzeyini belirlemeyi ve prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde 2022 yılından itibaren takip edilen yeni tanı veya nüks akut myeloid lösemili 30 hasta ile sağlıklı 30 birey alındı. Hastaların demografik özellikleri, hemogram ve biyokimyasal parametreleri, C-reaktif protein ile sedimentasyon değerleri, ekokardiyografi bulguları, pulmoner fonksiyon testleri, bilinen ek sistemik hastalıkları, Doğu Kooperatif Onkoloji Grubu (ECOG) ve Karnofsky performans skorları, flow sitometri sonuçları, sitogenetik ve moleküler laboratuvar bulguları, takip süreleri, yaşam durumları, kullanılan kemoterapi protokolleri ve kemoterapiye yanıt durumları hasta dosyalarındaki ve hastane otomasyon sistemindeki verilerden kaydedildi. Akut myeloid lösemili olguların kemoterapi tedavisi öncesi ve sonrası serum örnekleri alınarak -80℃ de saklandı. Olgu sayısı tamamlandıktan sonra akut myeloid lösemili ve sağlıklı olguların serum soluble endoglin (CD105) düzeyleri belirlendi. İstatiksel değerlendirme ve analiz için SPSS 20.0 istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Prognostic Importance of Serum Soluble Endoglin (CD105) Level in Cases with Acute Myeloid Leukemia Objective: Various clinical, laboratory and genetic markers are used to determine the prognosis of acute myeloid leukemia cases. However, prognosis varies even among cases in the same risk group. Therefore, additional biomarkers are needed to determine prognosis. It is known that angiogenesis stimulated by vascular endothelial cells increases in the development of acute myeloid leukemia. Serum soluble endoglin (CD105) is a transmembrane protein that induces the activation and proliferation of vascular endothelial cells. Therefore, we aimed to determine the serum soluble endoglin (CD105) level in cases with acute myeloid leukemia and to investigate its prognostic significance. Method: Our study included 30 patients with newly diagnosed or relapsed acute myeloid leukemia and 30 healthy individuals who were followed up at the Hematology Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine Hospital since 2022. Demographic characteristics of the patients, hemogram and biochemical parameters, C-reactive protein and sedimentation values, echocardiography findings, pulmonary function tests, known additional systemic diseases, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) and Karnofsky performance scores, flow cytometry results, cytogenetic and molecular laboratory findings. , follow-up periods, living conditions, chemotherapy protocols used and response to chemotherapy were recorded from the data in the patient files and the hospital automation system. Serum samples of cases with acute myeloid leukemia were taken before and after chemotherapy treatment and stored at -80℃. After the number of cases was completed, serum soluble endoglin (CD105) levels of acute myeloid leukemia and healthy cases were determined. SPSS 20.0 statistical program was used for statistical evaluation and analysis.