Duyu motor aktivitelerin ebeveyn çocuk ilişkisi ve kaba motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sensorimotor activities on parent-child relationship and gross motor skills
- Tez No: 885659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Koçak Rabia, (2024). Duyu motor aktivitelerin ebeveyn çocuk ilişkisi ve kaba motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi. Yüksek lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışmada erken çocukluk döneminde duyu motor aktivitelerin ebeveyn çocuk ilişkisi ve kaba motor beceriler üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya KindyROO Beylikdüzü Gelişim Akademisine gelen 4-6 yaş arasında ve terapiye ebeveyn eşliğinde katılım sağlayan 32 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Popülasyon 16 deney ve 16 kontrol grubu olarak ayrıştırılmıştır. Deney grubuna 8 hafta olarak planlanan ebeveyn eşlikli eğitim modeli haftada bir gün bir saat grup seansı olacak şekilde uygulanırken bireylerin sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra ön test olarak, ebeveyn-çocuk arasındaki ilişkiyi ölçmek için Çocuk Ana Baba İlişki ölçeği ve kaba motor becerilerini kontrol etmek için Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik (BOT) 2 testi uygulanmıştır. Kontrol grubu ise ebeveyn eşliğinde haftada bir gün bir saat serbest oyun alanında zaman geçirmiştir. Kontrol grubunda BOT 2 testinde, ince motor entegrasyonu, ince motor hassasiyeti ve kuvvet değerleri dışındaki alt başlıklarda anlamlı fark gözlemlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Koçak Rabia, (2024). Examining the effect of sensorimotor activities on parent-child relationship and gross motor skills. Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. This study investigated whether sensorimotor activities in early childhood have an effect on parent-child relationships and gross motor skills. 32 people between the ages of 4-6 who came to KindyROO Beylikdüzü Development Academy and participated in the therapy accompanied by their parents participated in the study voluntarily. The population was divided into 16 experimental and 16 control groups. While the parent-accompanied education model, planned for 8 weeks, was applied to the experimental group as a one-hour group session once a week, as a pre-test after recording the sociodemographic characteristics of the individuals, the Child-Parent Relationship Scale was used to measure the relationship between parent and child, and the Bruininks-Relationship Scale was used to check gross motor skills. Oseretsky Motor Proficiency (BOT) 2 test was applied. The control group spent time in the free play area for one hour once a week, accompanied by their parents. In the control group, no significant difference was observed in the BOT 2 test in subheadings other than fine motor integration, fine motor sensitivity and strength values (p>0.05).