Gelişimsel gecikme riski olan çocuklarda erken müdahalenin duyusal, bilişsel ve motor becerilere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of early intervention on sensory, cognitive and motor skills in children at risk of developmental delay: A randomized controlled study
- Tez No: 772918
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma gelişimsel gecikme riski olan çocuklarda duyusal, bilişsel ve motor becerilere yönelik hedef odaklı aktivitelerin, aile eğitiminin ve çevresel zenginleştirmenin yer aldığı erken ergoterapi müdahale programının duyusal, bilişsel ve motor sonuçlara etkisini incelemek için amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 24-36 ay arasında olan 61 bebek dahil edildi. Bebekler randomize olarak müdahale (n=30) ve kontrol (n=31) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Müdahale grubundaki bebeklere erken ergoterapi müdahale programı ile birlikte ev programı verildi. Müdahale grubundaki bebeklere 12 hafta boyunca haftada iki gün günde 45 dk erken Ergoterapi müdahale programı uygulandı. Kontrol grubundaki bebekler ise yalnızca ev programı ile takip edildi. Her iki gruptaki bebekler müdahale öncesi ve 12 haftalık müdahale sonrasında, Bebeklik Çağı Duyu Profili 2 (BÇDP 2), Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar için Gelişim Ölçeği III (Bayley III), Erken Gelişim Evreleri Envanteri (EGE), Erken Gelişim Evreleri Envanteri- Sosyal Duygusal (EGE-SD) ile değerlendirildi. Müdahale öncesi gruplar arasında sosyodemografik değişkenler, BÇDP, Bayley III, EGE skorları arasında fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was aimed to examine the effects of an early intervention program, which includes goal-oriented activities for sensory, cognitive and motor skills, family education and environmental enrichment, on sensory, cognitive and motor outcomes in children at risk of developmental delay. Sixty-one infants aged between 24-36 months were included in the study. Infants were randomly divided into two groups as intervention (n=30) and control (n=31) groups. Infants in the intervention group were given a home program along with an early occupational therapy intervention program. Infants in the control group were given a home program. The infants in the intervention group received an early occupational therapy intervention program for 45 minutes a day, two days a week for 12 weeks. Infants in the control group were followed only with the home program. Infants in both groups before the treatment and after 12 weeks of treatment were assessed by Infants/Toddler Sensory Profile 2 (ITSP 2), Bayley Scales of Infant and Toddler Development III (Bayley III), Ages and Stages Questionnaire (ASQ) and Ages and Stages Questionnaire- Social Emotional (ASQ-SE). Before the intervention, there was no difference between groups in sociodemographic variables, BÇDP, Bayley III, EGE scores (p>0,05).