Okul öncesi eğitim veren kurumlarda çalışanların ilkyardım bilgi düzeyinin belirlemesi
Determination of the level of first aid knowledge of employees working in pre-school education institutions
- Tez No: 885679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DEMİR BARUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-Bu çalışmada Burdur ilinde bulunan özel ve devlet okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan bireylerin ilk yardım bilgi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu çalışma 172 kişi ile gönüllülüğe bağlı olarak yüz yüze olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak literatüre dayalı olarak hazırlanan veri toplama formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre bu kurumlarda çalışanların %73,3'ü ilk yardım ile ilgili daha önce eğitim aldığı saptanmıştır. Verilen sorulara olan doğru yanıtların oranı yanlış yanıtlara oranla yüksek çıkmıştır. Literatür incelendiğinde bu alanda yapılan çalışmalarda sadece öğretmenlerin ilk yardım bilgi düzeyi araştırılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumlarında yapılacak olan çalışmalarda bu kurumlarda çalışan her bireyin ilk yardım bilgisine sahip olması hayati önem taşıdığından, bu kurumlarda çalışanların unvanı fark etmeksizin tüm çalışanların ilk yardım bilgi düzeyi belirlenmeli ve çalışan her bireye ilk yardım eğitimi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the first aid knowledge levels of individuals working in private and public preschool education institutions located in the Burdur province. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 172 people face-to-face depending on volunteering.The researchers used a data collection form prepared based on the literatüre as a data collection tool. According to the research results, it has been determined %73,3 of the employees in these institutions have previously received first aid training. it has been found that the proportion of correct answers given to the given questions is high compared to the incorrect answers. When the suitable language was examined, only the first aid knowledge level of teachers was investigated in the studies conducted in this field. Since it is vital that every individual working in these institutions has first aid knowledge in the studies to be conducted in preschool educational institutions, the level of first aid knowledge of all employees should be determined regardless of the title of those working in these institutions, and first aid training should be provided to each individual working in these institutions.