İnfantil dönem arka segment kanamalarının uzun dönem sonuçları
Long-term results of infantile posterior segment hemorrhage
- Tez No: 885678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Kliniğimize 1 yaş altında başvuran ve arka segment kanaması saptanan hastaların kanama etyolojisi, takip muayenelerindeki refraksiyon ve görme sonuçları, yapılan invazif ve non-invazif tedaviler, 2 yıl ve üzerinde takibi olan hastaların takip süresi sonunda final görme keskinliği, ölçülen aksiyel uzunluk (AU) ve refraktif kusurun sferik eşdeğeri (SE) değerlerini incelemektir. Yöntem: Retrospektif olarak Ocak 2007- Haziran 2023 tarihleri arasında kliniğimize başvuran arka segment kanaması saptanan ve en az 6 ay takibi olan ve başvuru anında 1 yaşın altında olan hastaların tıbbi kayıtları incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, doğum haftası, doğum kilosu, doğum özelliği, başvuru semptomları, ön ve arka segment bulguları, arka segment kanamasının lokalizasyonu ve yaygınlığı, tedavi yaklaşımı, takip süresi, başvurudaki, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay ve son vizitteki görme keskinliği, refraksiyon değerleri, son vizitte ölçülen aksiyel uzunluk değerleri kaydedildi. Vitreus, intraretinal ve preretinal kanama grupları başvuru ve takiplerdeki klinik karakteristikleri, görme keskinliği, refraksiyon değeri ve aksiyel uzunluk değeri açısından karşılaştırıldı. Subretinal kanama grubu örneklem sayısı az olduğu için gruplar arası karşılaştırılmaya dahil edilemedi. Bulgular: Hastaların 15'i zor doğum olmak üzere 45'i (%58,4) normal spontan vajinal yolla (NSVY), 24 (%31,2) hasta sezeryan doğum ile doğmuş olup, 8 (%10,4) hastanın doğum şekli bilinmemektedir. Hastaların 55'inde (%70,5) doğum sonrası yoğun bakımda kalma öyküsü vardı. İntrauterin dönemde 16 hastada (%20,5) intrauterin özellik mevcut iken 52 (%79,5) hastada özellik yok idi. Başvuruda 34 (%43,0) hastada ek sistemik hastalık mevcut iken 44 (%57,0) hastada yok idi. Başvuruda göz ile ilgili şikayeti olmayan 64 (%82,1) hastanın 39'u (%50,0) pediatri tarafından rutin kontrole yönlendirildiği için, 15'i (%19,2) ROP taraması, 6'sı (%7,7) intrakranial kanama nedeniyle konsulte edildiği için başvurmuştur. Başvuruda şikayeti olan hastaların 11'i (%14,1) şaşılık, 3'ü (%3,8) aile ile göz teması olmaması üzerine başvurmuştur. Etyoloji saptanmış hastalarda en sık neden NSVY ile doğum olarak saptanmıştır. Bunun dışında sarsılmış bebek sendromu, ailesel eksudatif vitreoretinopati, koagulasyon bozukluğu veya trombositopeni, Terson sendromu arka segment kanamasına neden olabilecek nedenler arasındadır. Vitreus kanaması grubundaki 46 göze (%79,3) cerrahi tedavi yapıldığı, intraretinal kanaması gubunda 25 göz (%100,0) ve preretinal kanama grubundaki 16 göz (%61,5) takip edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the etiology of hemorrhage, refraction and visual outcomes at follow-up examinations, invasive and non-invasive treatments, final visual acuity, measured axial length (AL) and spherical equivalent (SE) values of refractive error at the end of the follow-up period in patients with posterior segment hemorrhage who presented to our clinic under 1 year of age. Methods: Retrospectively between January 2007 and June 2023 the medical records of patients under 1 year of age at the time of admission with posterior segment hemorrhage who were admitted to our clinic and had a follow-up of at least 6 months were analyzed. Age, gender, birth week, birth weight, birth characteristics, presenting symptoms, anterior and posterior segment findings, localization and extent of posterior segment hemorrhage, treatment approach, follow-up period were recorded. Visual acuity and refraction at admission, 1st month, 3rd month, 6th month, 12th month and last visit, axial length values measured at the last visit were recorded. Vitreous, intraretinal and preretinal hemorrhage groups were compared in terms of clinical characteristics, visual acuity, refraction and axial length values at presentation and follow-up. The subretinal hemorrhage group could not be included in the intergroup comparison because of the small sample size. Results: Forty-five (58.4%) of the patients were born by normal spontaneous vaginal delivery (NSVD), including 15 difficult deliveries, 24 (31.2%) patients were born by cesarean section, and the mode of delivery was unknown in 8 (10.4%) patients. There was a history of postpartum intensive care unit stay in 55 (70.5%) patients. In the intrauterine period, 16 (20.5%) patients had intrauterine features while 52 (79.5%) had no features. While 34 (43.0%) patients had additional systemic diseases at presentation, 44 (57.0%) patients did not. Of the 64 (82.1%) patients who had no ocular complaints at presentation, 39 (50.0%) were referred for routine control by pediatrics, 15 (19.2%) for ROP screening, and 6 (7.7%) for intracranial hemorrhage presented to the clinic. Of the patients with complaints at presentation, 11 (14.1%) presented with strabismus and 3 (3.8%) presented with lack of eye contact with the family. The most common cause was found to be birth by NSVO in patients with a determined etiology. In addition, shaken baby syndrome, familial exudative vitreoretinopathy, coagulation disorder or thrombocytopenia, and Terson syndrome are among the causes of posterior segment hemorrhage. It was determined that surgical treatment was performed in 46 eyes (79.3%) in the vitreous hemorrhage group, 25 eyes (100.0%) in the intraretinal hemorrhage group and 16 eyes (61.5%) in the preretinal hemorrhage group were followed-up.