Metotreksat ve biyolojik ajanlar ile tedavi edilen psoriasis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik etkinliğinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of the clinical effectiveness of non-surgical periodontal therapy in psoriasis patients treated with methotrexate and biologic agents: A retrospective study
  1. Tez No: 885685
  2. Yazar: BURAK ALEMDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, psoriasis tedavisinde kullanılan sekukinumab, ustekinumab ve metotreksatın, periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedavi üzerindeki klinik etkinliği değerlendirilecektir. MATERYAL ve METOD: Çalışmaya Grup A (Metotreksat kullanan 15 hasta; sistemik konvensiyonel tedavi), Grup B (Sekukinumab kullanan 15 hasta; biyolojik tedavi) ve Grup C (Ustekinumab kullanan 15 hasta; biyolojik tedavi) gruplarında olan toplam 45 psoriasisli hasta dahil edildi. Hastaların cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi ve sonrası klinik periodontal parametreleri retrospektif olarak incelendi. Aynı zamanda, bireylerin sistemik hastalıkları, periodontal teşhis/tedavi geçmişleri ve demografik verileri çalışmaya dahil edildi. Klinik ve demografik veriler istatistiksel olarak analiz edildi. SONUÇLAR: Gruplara arası değerlendirmede; cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi klinik ve demografik parametrelerde her üç grupta da istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. (p>0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the clinical efficacy of secukinumab, ustekinumab, and methotrexate, used in the treatment of psoriasis, on non-surgical periodontal therapy in individuals with periodontitis. Materials and Methods: A total of 45 psoriasis patients were included in the study, divided into three groups: Group A (15 patients using Methotrexate; systemic conventional treatment), Group B (15 patients using Secukinumab; biological treatment), and Group C (15 patients using Ustekinumab; biological treatment). The clinical periodontal parameters of the patients before and after non-surgical periodontal therapy were retrospectively examined. Additionally, the patients' systemic diseases, periodontal diagnosis/treatment histories, and demographic data were included in the study. Clinical and demographic data were statistically analyzed. Results: In the intergroup evaluation, no statistically significant differences were observed in clinical and demographic parameters before non-surgical periodontal therapy among the three groups (p>0.001).