Sınıf öğretmenlerinin yazma başarısı ve yazmayı öğrenme amaçlı kullanımı arasındaki ilişki
The relationship between elementary teachers' writing success and their use of writing as a learning tool
- Tez No: 885684
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin yazma başarıları ile yazmayı öğrenme amaçlı kullanımlarının arasında ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmanın temel amacına yönelik olarak sınıf öğretmenlerinin yazma başarıları ile yazmayı öğrenme amaçlı kullanım düzeylerine ilişkin bulgular cinsiyet, öğrenim derecesi, meslekteki çalışma yılı, sınıflarda yazma etkinliğine harcanan haftalık ders saati süresi ve yayın yapıp yapmama durumlarına göre incelenmiştir. Bu araştırmada öğretmenlerin öğrenme amaçlı yazmayı kullanmalarına ilişkin bilgiler nicel araştırma desenlerinden betimsel tarama yöntemi (Survey/anket) yöntemiyle toplanmıştır. Bu çalışmanın verilerin değerlendirilmesinde iki farklı araç kullanılmıştır. Bunlardan ilki önceki araştırmacılar tarafından oluşturulmuş yazmanın öğrenme amaçlı kullanımı ölçeğidir. Ardından sınıf öğretmenlerinin yazma başarılarının incelenmesi amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş yazma başarısını değerlendirme aracı kullanılmıştır. Çalışmaya Antalya İli'ne bağlı devlet ilkokullarında çalışmakta olan 225 sınıf öğretmeni katılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ankete verdikleri cevaplara bakılarak uç değerler çalışmadan çıkartılarak verilerin incelenmesine geçilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik ilişkiyi belirlemek amacıyla ölçeklerden elde edilen puanlar Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak incelenmiştir. Yazmanın öğrenme amaçlı kullanımı envanterinden elde edilen puanlar ile Yazma başarısını değerlendirme aracından elde edilen puanların betimsel analizlerini yapmak amacı ile frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada yazmanın öğrenme amaçlı kullanımı alanına ve yazma başarısına yönelik cevaplar ise cinsiyete, meslekte çalışma yılına, yazma etkinliklerine harcanan ders saatine, yayınlanmış bir yazının olup olmaması durumuna, katılımcıların öğrenim durumlarına bakılarak nicel yöntemlerle incelenmiştir. Söz konusu alanlara ait verilerin analizinde cinsiyet ve yayınlanmış yazının olup olmaması değişkenleri bağımsız örneklem t testi kullanılarak; meslekte çalışma yılı, yazma etkinliklerine harcanan ders saati ve öğrenim derecesi değişkenleri tek yönlü ANOVA analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında; Sınıf öğretmenlerinin yazma başarıları ile yazmayı öğrenme amaçlı kullanımları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin yazmayı öğrenme amaçlı kullanım düzeylerinin 3,74 ile yüksek olduğu; yazma başarısına ait genel puanlar incelendiğinde ise 3,44 ile yeterli düzeyde oldukları görülmüştür. Kadın öğretmenlerin yazmayı öğrenme amaçlı kullanım düzeyleri ve yazma başarıları erkek öğretmenlere göre daha yüksektir. Sınıf öğretmenlerinin meslekte çalışma yılı ve öğrenim durumları yazma başarıları üzerinde olumlu etkiye sahip olsa da yazmanın öğrenme amacıyla kullanımı ile ilişkisi görülmemiştir. Derslerinde yazma etkinliklerine 3 saat veya daha fazla zaman ayıran sınıf öğretmenlerinin yazmayı öğrenme amaçlı kullanımlarının yüksek olduğu ancak toplam yazma başarısını etkilemediği görülmüştür. Geçmişte yayın yapmış sınıf öğretmenlerinin yazma başarıları ile yazmayı öğrenme amaçlı kullanım düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate the relationship between elementary teachers' writing success and their use of writing as a learning tool. In addition to the primary aim, findings related to elementary teachers' writing success and their levels of using writing as a learning tool were examined based on gender, educational level, years ofprofessional experince, weekly hours spent on writing activities in classrooms, and whether they have published any work. This quantitative study employed a descriptive survey design. Two different instrument were used to evaluate the data of this study. The first one is the scale for the use of writing for learning purposes, developed by previous researchers. The second tool, developed by the researcher, is the writing achievement assessment tool used to examine the writing achievements of elementary teachers. The study sample consisted of 225 elementary teachers working in public schools in Antalya, Turkiye. Outliers were removed based on survey responses, and the remaining data were analyzed. The Pearson correlation coefficient was used to determine the relationship between writing success and use of writing as a learning tool. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean, and standard deviation) were calculated for scores on the Writing for Learning Inventory and Writing Success Assessment Tool. The study examined responses related to the use of writing as a learning tool and writing success based on gender, years of experience, hours spent on writing activities, publication status, and educational level. Independent sample t-tests were used to analyze gender and publication status, while one-way ANOVAs were employed for years of experience, hours spent on writing activities, and educational level. The key findings were as follows: No significant relationship was found between elementary teachers' writing success and their use of writing as a learning tool. The level of using writing as a learning tool among elementary teachers was high (M = 3.74). The general scores of writing success were adequate (M = 3.44). Female teachers had higher levels of using writing as a learning tool and writing success compared to male teachers. Although years of experience and educational status positively impacted writing success, no relationship was found with the use of writing as a learning tool. Elementary teachers who allocated 3 hours or more per week to writing activities had high levels of using writing as a learning tool, but this did not affect their overall writing success. Elementary teachers who had published in the past demonstrated high levels of writing success and use of writing as a learning tool.