Magical thinking in an incomplete information bargaining game: An experimental study
Eksik bilgili bir pazarlık oyununda büyülü düşünme: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 885686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, bireylerin karar alma süreçlerinde büyülü düşünmenin etkisini, eksik bilgi ile yürütülen ültimatom pazarlık oyunlarına odaklanarak incelemektedir. Bu literatürdeki sağlam bulgulardan biri olan“küçük pastanın arkasına saklanma”davranışı, teklif veren oyuncuların sahip oldukları bilgi avantajını kişisel çıkarları için kullanmalarını ifade eder. Basit bir ültimatom pazarlık düzeni kullanarak, belirsizliğin çözülme zamanlamasının teklif veren oyuncuların tekliflerine ve küçük pastanın arkasına saklanma davranışının sıklığına olan etkisini inceliyoruz. Denekler-arası bir tasarım kullanarak iki farklı uygulama (BEF(ore) ve AFT(er)) gerçekleştirdik ve uygulamalar arasında teklif veren oyuncuların bilgi setinde herhangi bir değişiklik yapmadan pasta boyutunu belirleyen randomizasyon zamanlamasını değiştirdik. Probit regresyon analizi sonuçları, uygulama değişikliğinin teklif veren oyuncuların küçük pastanın arkasına saklanma eğilimini etkilediğini ve hipotezimize uygun olduğunu göstermektedir. Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma, büyülü düşünmenin ardışık pazarlık oyunlarındaki etkisini araştıran ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of magical thinking on individuals' decision-making processes, with a specific focus on incomplete information ultimatum bargaining games. Hiding behind the small pie is a robust finding of this literature where the proposers use an information advantage for their personal gain. Using a simple ultimatum bargaining setup, we examine the impact of the timing of uncertainty resolution on the proposers' offers and the frequency of hiding behind the small pie behavior. We employ a between-subject design with two treatments: BEF(ore) and AFT(er), varying the timing of randomization that determines the pie size without any variation in the information set of proposers across treatments. The probit regression analysis results suggest that treatment variation impacts the proposers' tendency to hide behind the small pie, in line with our hypothesis. To the best of our knowledge, this is the first study investigating the effect of magical thinking in a sequential bargaining game.