Çok katlı betonarme yapıların dış cephe ısı yalıtım maliyetlerinin tahmini: Bir model örneği
Estimation of exterior thermal insulation costs of multi-storey reinforced concrete buildings: A model example
- Tez No: 885710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Isı; etkileşim halindeki farklı sıcaklıklara sahip ortamlarda, sıcaklığın yüksek olduğu ortamdan düşük olduğu ortama doğru geçiş yapma eğilimi göstermektedir. Yapılarda bu ısı geçişini önlemek ve konforlu yaşam alanı sağlamak amacıyla ısı yalıtım imalatı yapılmaktadır. İşveren ve yükleniciler açısından gerek tasarım gerek uygulama aşamalarında maliyetin öngörülmesi her zaman önemi olmuştur ve bu tez çalışmasında dış cephe ısı yalıtımı maliyetinin öngörülmesi için bir modelleme oluşturulmuştur. Çalışmada; ısı yalıtımı, ısı yalıtımında kullanılan malzemelerin ve sistemlerin özellikleri, ısı yalıtımı uygulama detayları ve çalışmada kullanılacak maliyet hesaplama yöntemleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmada kullanılan 3 farklı çok katlı betonarme projelere; farklı kalınlıklardaki XPS, EPS ve taş yünü dış cephe ısı yalıtım malzemelerinin uygulandığı varsayılarak dış cephe ısı yalıtım maliyetleri 2024 yılı Şubat ayı piyasa fiyatlarına göre birim fiyat yöntemi ve regresyon analizi yöntemi ile gerekli şekil ve tablolar kullanılarak analiz edilmiş ve ısı yalıtım maliyetinin yapı maliyetini ne ölçüde etkileyeceği incelenmiştir. Farklı ısı yalıtım malzemeleri ve sistemlerinin fiyatları; birim fiyat yöntemine göre ve regresyon analizi yöntemine göre karşılaştırılmış ve hata oranlarına bakılarak modellemenin performansı değerlendirilmiştir. Çalışmada amaç; çok katlı betonarme projelerde farklı ısı yalıtım sistemlerinin uygulanması durumunda, her bir sistem özelinde maliyeti tespit etmeyi sağlamak için regresyon analizi ile bir model oluşturmak ve yapılması planlanan çok katlı betonarme projelerde bu modele dayanarak maliyetin önceden belirlenmesini sağlamak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Heat; In environments with different interacting temperatures, it tends to move from the environment where the temperature is higher to the environment where the temperature is lower. Thermal insulation is manufactured in buildings in order to prevent this heat transfer and provide a comfortable living space. Estimating the cost has always been important for employers and contractors, both in the design and application stages, and in this thesis study, a modeling has been created to predict the cost of exterior thermal insulation. In the study; Information about thermal insulation, properties of materials and systems used in thermal insulation, thermal insulation application details and cost calculation methods to be used in the study is given. Three different multi-storey reinforced concrete projects used in the study; Assuming that XPS, EPS and rock wool exterior thermal insulation materials of different thicknesses were applied, exterior thermal insulation costs were analyzed using the necessary figures and tables with the unit price method and regression analysis method according to market prices in February 2024 and to what extent the thermal insulation cost affected the building cost. It has been examined that the effect Prices of different thermal insulation materials and systems; They were compared according to the unit price method and the regression analysis method, and the performance of the modeling was evaluated by looking at the error rates. The aim of the study is; In case different thermal insulation systems are applied in multi-storey reinforced concrete projects, the aim will be to create a model with regression analysis to determine the cost for each system and to determine the cost in advance based on this model in planned multi-storey reinforced concrete projects.