Serum anjiyotensin 1, anjiyotensin 1-7, Mas düzeylerinin obstrüktif uyku apnesi hastalığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessing the association between serum levels of angiotensin 1, angiotensin 1-7, and Mas with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 885711
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) hastalarında serum anjiyotensin-1(Ang 1), anjiyotensin 1-7(Ang 1-7) ve Mas düzeylerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin OSAS'ın şiddeti ve klinik özellikleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. Araştırma, bu peptidlerin serum düzeylerinin, OSAS patofizyolojisi ve hastalığın yönetiminde potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılabilirliğini incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, aynı zamanda anjiyotensin sisteminin OSAS ile olan ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve bu yolla hastalığın daha etkin bir şekilde tanı ve tedavi edilmesine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve gerekli kriterleri sağlayan 190 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar, gönüllü onam alındıktan sonra polisomnografi ile uyku parametreleri ölçülmüş ve venöz kan örnekleri kullanılarak serum Ang 1, Ang 1-7 ve Mas düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Hastalar, apne-hipopne indeksi (AHİ) değerlerine göre normal, hafif, orta ve ağır OSAS gruplarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary goal of this study is to determine the levels of serum angiotensin-1 (Ang 1), angiotensin 1-7 (Ang 1-7), and Mas in patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS), and to evaluate the relationship between these parameters and the severity and clinical features of OSAS. This research aims to investigate the potential of these peptides as biomarkers in the pathophysiology and management of OSAS, and to enhance the understanding of the angiotensin system's relationship with OSAS, thereby facilitating more effective diagnosis and treatment of the disease. Materials and Mehtods: The study included 190 patients who visited the Pulmonology Clinic at Atatürk University Medical Faculty Hospital and met the inclusion criteria. After obtaining informed consent, sleep parameters were measured using polysomnography, and serum levels of Ang 1, Ang 1-7, and Mas were analyzed using the ELISA method. Patients were categorized into normal, mild, moderate, and severe OSAS groups based on their apnea-hypopnea index (AHI).