Okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluşlarının yordayıcısı olarak iş yaşam dengesi ve kariyer uyumu
Work- life balance and career adaptation as predictors of the mental well-being of school counselors
- Tez No: 885714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAŞDELEN KARÇKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul psikolojik danışmanlarının iş-yaşam dengesi ve kariyer uyumunun mental iyi oluş üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Bu araştımada, iş-yaşam dengesi ile mental iyi oluş arasındaki ilişkide kariyer uyum yeteneğinin (kariyer keşfi ve kariyer planlaması) aracılık rolünü inceleyen bir model test edilmiştir. Araştırma soruları Hayes Süreci Makro modelinde Model 4 ile ele alınmış ve Hayes makro bootstrap yöntemine dayalı olarak analizler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kamu ve özel okullarda görev yapan 345 okul psikolojik danışmanı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği-Kısa Formu, İş-Yaşam Dengesi Ölçeği ve Kariyer Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonuçları, tüm çalışma değişkenleri arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Paralel çoklu aracılık analizinin sonuçları, kariyer keşfi ve kariyer planlamasının, iş yaşam dengesi ve mental iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Ayrıca iş-yaşam dengesi, kariyer planlaması ve kariyer keşfi, mental iyi oluş üzerindeki değişimin yaklaşık %47,35'ini açıklamaktadır. Bu bağlamda iş-yaşam dengesi ve kariyer uyumunun mental iyi oluş üzerinde yordayıcı rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the predictive role of school counselors' work-life balance and career adaptability on mental well-being. In this study, a model that examines the mediating role of career adaptability (career exploration and career planning) in the relationship between work-life balance and mental well-being was tested. The research questions were addressed with Model 4 in the Hayes Process Macro model and analyses were carried out based on Hayes macro bootstrapping. The research study group consisted of 345 school counselors working in public and private schools. The study used Personal Information Form, Warwick-Edinburgh The Mental Well-Being Scale- Short Form, Work-Life Balance Scale, and Career Adaptability Scale as data collection tools. The analyses showed that there were positive and significant correlations between the work-life balance scale and the career adaptation scale, between the work-life balance scale and career planning, and between the work-life balance scale and career exploration. The correlation analyses showed that there were positive and significant correlations between work-life balance and career adaptation, between work-life balance and career planning, between the work-life balance and career exploration, between work-life balance and career planning and mental well-being, and between career exploration and mental well-being. The correlation analysis results showed that there were positive and significant correlations between all the study variables. The results of the parallel multiple mediational analysis show that career exploration and career planning mediate the relationship between work-life balance and mental well-being. In addition, work-life balance, career planning, and career exploration explain approximately 47.35% of the change in mental well-being. In this context, work-life balance and career adaptability have predictive roles in mental well-being.