Üniversite öğrencilerinde fertilite sağlığı bilgi durumunun araştırılması
Investigating knowledge levels of university students about fertility health
  1. Tez No: 885713
  2. Yazar: HAVVA ŞEYMA YILMAZ SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üniversite öğrencilerinde fertilite sağlığı bilgi düzeyinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışma, Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören ve veri toplama sürecinde (Nisan – Mayıs 2024) öğrencilik durumu aktif olan 495 kişi ile yürütülmüştür. Çalışma verileri sosyodemografik bilgi formu ve Fertilite Sağlığı Bilgi Ölçeği (FSBÖ) kullanılarak yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler değerlendirildiğinde; katılımcıların %91.7'sinin kadın, %8.3'ünün erkek olduğu, ortalama 165.51 cm boya 60.31 kg ağırlığa sahip oldukları, çoğunluğunun ailesi ile yaşayan (%75.6), sigara ve alkol kullanmayan (sırasıyla %81 ve %74.3) ve cinsel olarak aktif olmayan (%93.7) kişilerden oluştuğu saptanmıştır. Katılımcıların Fertilite sağlığı bilgi ölçeğinden ortalama 109.89±13.56 puan aldıkları, ölçekteki 30 soruya ortalama 17.11±6.26 doğru cevap verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to investigate the level of fertility health knowledge in university students, was conducted with 495 people who were studying at Biruni University Faculty of Health Sciences and whose student status was active during the data collection period (April - May 2024). The study data were collected by face-toface questionnaire method using sociodemographic information form and Fertility Health Knowledge Scale (FHQS). When the data obtained as a result of the study were evaluated, it was determined that 91.7% of the participants were female, 8.3% were male, they had an average height of 165.51 cm and weight of 60.31 kg, the majority of them lived with their families (75.6%), did not smoke or drink alcohol (81% and 74.3%, respectively) and were not sexually active (93.7%). It was determined that the participants received an average score of 109.89±13.56 points from the Fertility Health Knowledge Scale and gave an average of 17.11±6.26 correct answers to the 30 questions in the scale.