Tüp bebek tedavisinde nonobstrüktif azospermiolan hastalarda round spermatid enjeksiyonuyönteminin embriyo gelişimine ve gebeliğeetkisi
The effect of round spermatid injection method on embryodevelopment and pregnancy in patients withnonobstructive azoospermia undergoing ivf treatment
  1. Tez No: 885721
  2. Yazar: ORHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tüp bebek tedavisi uygulanmış hastalarda, round spermatid enjeksiyonu yönteminin etkisini araştırmak amacıyla hastaların embriyo gelişimi ve gebelik oluşumunu incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Acıbadem Fulya Hastanesi tüp bebek bölümünde 351 IVF hastasının bilgisayar ortamından verileri alınarak retrospektif olarak çalışılmıştır. Mikroskobik testiküler sperm ekstraksiyonu (mikro-TESE) yöntemi ile tespit edilen, round spermatidlerin enjeksiyonu (ROSİ) ile embriyo gelişimi, gebelik oluşumu ve gebelik oranları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızın kriterlerine uygun 351 hasta dahil edildi. Bu vakalardan %54,4'ü (n=191) taze TESE, %45,6'sı (n=160) dondurulmuş TESE olgularıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of the round spermatid injection method on embryo development and pregnancy outcomes in patients undergoing IVF treatment. Materials and Methods: Data of 351 IVF patients from Acıbadem Fulya Hospital IVF department were retrospectively analyzed. The round spermatids are detected by microscopic testicular sperm extraction method (micro-TESE), and the effects of injection of these round spermatids (ROSI) on embryo development, pregnancy occurrence, and pregnancy rates were examined. Results: A total of 351 patients meeting the criteria of our study were included. Among these cases, 54.4% (n=191) were fresh TESE cases, and 45.6% (n=160) were frozen TESE cases.