Ataerki ve hayvan sömürüsü kesişimselliği: Yeni medya ortamlarında veganlara yönelik nefret söylemleri
Intersectionality of patriarchy and animal exploitation: Hate speech against vegans in new media environments
  1. Tez No: 885722
  2. Yazar: SİNEM NELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Philosophy, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, hak ve özgürlük mücadelesi veren, toplumsal bir hareket olma özelliği taşıması açısından da önemli bir noktada olan veganizm konu edinmiştir. Hayvan sömürüsüne karşı duran bir yaşam sürmeyi amaç edinen veganlık, aynı zamanda kişilerin toplumsal konumu ve sosyal kimlikleri ile ilişkilidir. Azınlık ve marjinal bir grup olarak görülen veganlar, azınlığı oluşturan diğer gruplar gibi, baskı grupları tarafından ayrıştırılarak nefret söylemlerine maruz kalmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında veganların hangi söylemler ile nefret söylemlerinin öznesi olduğu araştırılarak nefret söylemlerini sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç ile yeni medya ortamlarında veganlara yönelik yorumlar analiz edilerek veganizmin diğer azınlık gruplar ile bağlantısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, veganism, which is at an important point in terms of being a social movement that struggles for rights and freedom, is discussed. Veganism, which aims to live a life against animal exploitation, is also related to people's social position and social identities. Vegans, who are seen as a minority and marginal group, are discriminated against by pressure groups like other minority groups and are subjected to hate speech. For this reason, within the scope of the study, it was aimed to classify hate speeches by investigating which discourses make vegans the subject of hate speech. For this purpose, comments about vegans in new media environments were analyzed and the connection of veganism with other minority groups was discussed.