Kamu ihalelerinde yarım kalan yapım işlerinin kamuya zararlarının bir örnek üzerinden incelenmesi
Investigation of the public damages of uncompleted construction works in public tenders through an example
- Tez No: 885772
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye ekonomisinin büyümesinde inşaat sektörünün önemli bir payının olduğu görülmektedir. Çünkü ülkenin dört bir yanında havalimanından tünellere, otoyollardan metrolara kadar yüzlerce alanda inşaatlar devam etmektedir. İnşaat sektörünü incelediğimizde ihale usulü gerçekleştirilen kamu yatırımlarının sektörde önemli payının olduğu görülmektedir. Ancak ihale usulüyle gerçekleştirilen kamu yatırımlarında bazı işlerin tekniğine ve şartnamesine uygun bir şekilde zamanında bitirildiği, bazı işlerin ise süresinde bitirilemeyip yarım kaldığını görmekteyiz. Yapı işletmesinin uygulama alanı; verimliliği üst düzeye çıkararak kaliteli iş ortaya koymayı sağlamaktır. Kaliteli iş ise istenilen zamanda istenilen bütçede ve istenilen kalitede, işi tekrarsız ve cezasız olarak bitirebilmektir. Bu doğrultuda bu tez çalışmasının temel amacı, kamu ihalelerinde yarım kalan yapım işlerinin kamuya verdiği zararları irdeleyerek bazı çözüm önerileri sunmaktır. Çünkü yarım kalan ihalelerde kamu daha çok işi bitirmeye odaklandığı için süreçte uğradığı zararın farkına varamamaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen bu tez çalışması toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu konuyla ilişkili geçmişte yapılan bazı çalışmalar ele alınarak çalışmanın amaç ve kapsamı sunulmaktadır. İkinci bölümde kamuda yapılan ihale çeşitleri ve ihale süreci hakkında bazı bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde önce örnek olarak seçilen yapım işi hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Daha sonra ilk yüklenici tarafından yapılan yapım işiyle ilgili süreç aktarılmakta, sonrasında fesih aşaması ve hesaplamaları verilerek yeniden ihale süreci ve yapım işinin tamamlanarak tesliminden bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde yapım işinin yarım kalıp yeniden tamamlanmasından kaynaklı kamunun uğradığı zararlardan bahsedilerek maliyet, kullanılabilirlik ve süre açısından uğranılan zararlardan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışmanın bütününden çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen bulgular, kamu ihalelerine katılan yüklenicilerin mal varlıklarını ipotek göstererek bankalardan aldıkları teminat yazısı ile milyonlarca liralık ihalelere katılabildiğini, ancak sonraki süreçte yapım işinin aksadığını ve bundan dolayı kamunun zarara uğradığını göstermektedir. Kamu ihalelerine katılım noktasında oluşturulabilecek sistem ile sadece nakit parası olan yüklenicilerin ihalelere katılımının sağlanması gerektiği, böylece söz konusu işin daha nizami ve tekniğine uygun süresinde tamamlanabileceği görülmektedir. Ayrıca kamuda, işini düzgün yapan yüklenici firma ile işini kötü yapan yüklenici firma arasında ayrım bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasının sonuçlarından, kamuda işini düzgün yapan ve yapmayan yüklenici firma ayrımı sağlayan puanlama sisteminin oluşturulması gerektiği ve özellikle ikmal ihalelerinde yüklenici firmalara söz konusu şantiye alanının gezilerek eksikliklerin kontrol teşkilatıyla tespiti sonrasında ihaleye katılımlarının sağlanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the construction sector has an important share in the growth of the Turkish economy. Because construction continues in hundreds of areas all over the country, from airports to tunnels, from highways to subways. When we examine the construction sector, we see that public investments made through tendering have a significant share in the sector. However, in public investments carried out through tendering, we see that some works are completed on time in accordance with the technique and specifications, while some works cannot be completed on time and remain unfinished. Application area of construction enterprise; To ensure quality work by maximizing productivity. Quality work means completing the job at the desired time, within the desired budget and with the desired quality, without repetition and without penalty. In this regard, the main purpose of this thesis is to examine the damages caused to the public by unfinished construction works in public tenders and to offer some solution suggestions. Because in unfinished tenders, the public cannot realize the damage it suffers in the process because it focuses more on completing the work. This thesis study, carried out for this purpose, consists of five chapters in total. In the first chapter, some past studies related to this subject are discussed and the purpose and scope of the study are presented. In the second section, some information is given about the types of public tenders and the tender process. In the third section, some information is given about the construction work chosen as an example. Then, the process related to the construction work carried out by the first contractor is explained, then the termination phase and calculations are given, and the re-tendering process and the completion and delivery of the construction work are mentioned. In the fourth chapter, the damages suffered by the public due to the unfinished and recompletion of the construction work are mentioned and the losses suffered in terms of cost, usability and time are mentioned. In the fifth section, the main conclusions and recommendations drawn from the whole study are given, and this last section is followed by the references index. The findings show that contractors participating in public tenders were able to participate in tenders worth millions of lira with the letter of guarantee they received from banks by mortgaging their assets, but in the following process, the construction work was disrupted and the public suffered losses as a result. It is seen that with the system that can be created at the point of participation in public tenders, only contractors with cash should be able to participate in tenders, so that the work in question can be completed in a more orderly and technical time. In addition, in the public sector, there is no distinction between the contractor company that does its job properly and the contractor company that does its job poorly. From the results of this thesis study, it is suggested that a scoring system should be created that distinguishes between contractor companies that do their job properly and those that do not in the public sector, and especially in supply tenders, contractor companies should be allowed to participate in the tender after visiting the construction site in question and identifying the deficiencies with the control organization.