Temel yetkinlikler kapsamında katılımcılığın pozitif etkilerinin çalışan performansına etkisi: İzmir ili örneği
The positive effects of participation in the scope of core competencies, effect on employee performance: İzmir city example
  1. Tez No: 885773
  2. Yazar: HALİL AHMET URAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Söz konusu araştırmanın amacı, katılımcı yönetim odağındaki işletmelerde, çalışanların temel yetkinliklerinin, performanslarına ne tür etkilerinin olduğunu incelemek ve değerlendirmektir. Katılımcı yönetim kapsamında temel yetkinliklerin, çalışan performansına etkisine dair bir çalışmaya rastlanmamış olması ise araştırmanın özgün tarafı olarak düşünülmektedir. Araştırmanın evreni, metropol niteliği göstermesi nedeniyle temsil yeteneği yüksek olarak öngörülen, İzmir ilinde faaliyet gösteren işletmelerdeki katılımcı yönetim anlayışını benimsediği varsayılan işletmelerden meydana gelmektedir. Araştırmanın örneklemini ise, araştırmaya katılmayı kabul eden yedi işletmeden toplam 289 yönetici ve diğer çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma için 10 adet sosyo-demografik sorudan ve literatür taraması sonucu araştırmacı tarafından geliştirilen 41 ifadeden oluşan özgün bir anket formu kullanılmıştır. Katılımcı yönetimin temel yetkinliklere etkisi pozitif yönde orta düzeyde iken, temel yetkinliklerin performansa etkisi ise pozitif yönde yüksek düzeyde olarak hesaplanmıştır. Buna karşın yapısal eşitlik modeli sonucuna göre, üç boyutlu modelde katılımcı yönetimin temel yetkinliklere olan etkisi çerçevesinde performansa olan etki algısının istatistiksel olarak önemli olmadığı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research in question is to examine and evaluate what kind of effects the core competencies of employees have on their performance in businesses focused on participatory management. The fact that no study has been found on the impact of core competencies on employee performance within the scope of participatory management is considered to be the original aspect of the research. The population of the research consists of businesses that are assumed to have a high representation ability due to its metropolitan nature and that are assumed to adopt the participatory management approach in businesses operating in Izmir. The sample of the research consists of a total of 289 managers and other employees from seven businesses that agreed to participate in the research. An original survey form consisting of 10 socio-demographic questions and 41 statements developed by the researcher as a result of literature review was used for the research. While the impact of participatory management on core competencies is moderately positive, the impact of core competencies on performance is calculated to be positive and high. On the other hand, according to the structural equation model result, it can be stated that the perception of the impact of participatory management on performance within the framework of its impact on core competencies in the three-dimensional model is not statistically significant.