Portatif mikrodalga sistem tasarımı
Portable microwave system design
  1. Tez No: 885779
  2. Yazar: HUSEYN HUSEYNLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda yaşanan olaylar, afet bölgelerinde ve üretim alanlarında sağlıklı, hızlı ve minimum enerjiyle hazırlanabilen gıdalara olan ihtiyacı ortaya koymuştur. Geleneksel gıda işleme yöntemleri uzun süreler, yüksek enerji tüketimi ve atık sorunları yaratmaktadır. Bu nedenle, mikrodalga ısıtma gibi yenilikçi yöntemlere ihtiyaç artmaktadır. Mikrodalga ısıtma, kısa proses süreleri ve atık problemlerini ortadan kaldırma avantajı sunar. Tez çalışması kapsamında, portatif bir mikrodalga sistem tasarımı gerçekleştirilmiş olup; bu sistem için kavite geometrisi ve magnetron konumu optimize edilmiştir. Temsili ürün matriksi olarak agar jeli, saf su ve %0.5 CMC çözeltileri kullanılaraki tasarlanan sistemn küçük hacmi temelinde hızlı bir ısıtma işlemi gerçekleştirdiği konvansiyonel bir sistemle karşılaştırılarak gösterilmiştir. Bu kapsamda bir sistemin, güneş enerjisi ile şarj edilebilen pil tekonolojisi geliştikçe, pilli bir sistem olarak üretilip kullanılabileceği ve afet bölgelerinde, kamplarda, askeri alanlarda ve lojistik hizmetlerinde verimli bir kullanıma sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent situations, specifically in natural disaster areas, have highlighted the requirement for nutritious food products that can be prepared fast and with the use of minimum energy. Conventional preparation approaches lead to longer times, higher energy consumption and waste problems in the area. Therefore, the need for innovative and efficient methods such as microwave heating has increased. Microwave heating offers the advantage of shorter processing times with energy efficiency andreduce the waste problems. Within the scope of the thesis study, a portable microwave system was designed and manufacture. The cavity geometry and magnetron position were also optimized. Then, using agar gel, distilled water and 0.5% CMC solutions were used as a representative food product, and an efficient heating was demonstated by comparing the results with a conventional system. This portable system is expected to improve its manufacturing style with the development in the chargable batteries (e.g., chargeable batteries with sun energy). Such a system will be then used in an energy efficient and fast heating approach specially in the natural disaster areas, military camps and logistic services.