Toplumu ve bireyleri maddi ve manevi anlamda etkileyen gıda ve giyime İslami bir bakış
An İslamic perspective on food and clothing affecting society and individuals materially and spiritually
- Tez No: 885780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Giyim Endüstrisi, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Clothing Industry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Toplumu ve Bireyleri Maddi ve Manevi Anlamda Etkileyen Gıda Ve Giyime İslami Bir Bakış”başlıklı bu araştımamız; bir giriş ve iki temel bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun seçilmesinin önemine dair birtakım bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; insan ve maddi ihtiyaçları ana başlığı altında maddi ihtiyaçların ve rızkın temin edilmesi, helal ve haram kazanç, Hz. Peygamber'in yemek ve sofra adabı, giyim ve süslenme, çok yemenin zararları, sufinin orucu, giyim ve kuşamı ve zühd konularına değinilmiştir. İkinci bölümde ise; insanlık tarihinin başlangıcından günümüze değin süregelen ve maneviyatı tahrip eden yeme ve içmeyle ilgili kötü ve zararlı alışkanlıklara dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda; alkol ve madde bağımlılığı ve bunların istatistiksel bilgileri, manevi temizliğin beden sağlığına etkisi, helal gıdanın manevi huzura etkisi ve maddi ve manevi kötü alışkanlıklardan arınmanın çareleri gibi konulardan söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research titled“An Islamic Perspective on Food and Clothing Affecting Society and Individuals Materially and Spiritually”consists of an introduction and two main sections. Some information about the importance of choosing the topic is given in the introduction section. In the first section; under the main title of human and material needs, the provision of material needs and sustenance, halal and haram earnings, the Prophet's food and table manners, clothing and adornment, the harms of eating too much, the Sufi's fasting, clothing and apparel, and asceticism are discussed. In the second section; attention is drawn to the bad and harmful habits related to eating and drinking that have continued from the beginning of human history to the present day and that destroy spirituality. In this context; alcohol and substance addiction and their statistical information, the effect of spiritual cleanliness on physical health, the effect of halal food on spiritual peace, and solutions to purify material and spiritual bad habits are mentioned.