Performance analysis of structure irregularities according to the Turkish building earthquake code 2018
2018 Türkiye bina deprem yönetmeliğine göre yapı düzensizliklerinin performans analizi
- Tez No: 885781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde belirtilen planda ve düşeyde düzensizlik durumları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada 18 katlı bir bina 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği tüm şartları esas alınarak eşdeğer deprem yükü düzenli bir şekilde ETABS2.0 bilgisayar programı aracılığıyla modellenmiştir. Sonrasında yönetmelik esaslarına göre düzenli olarak tasarlanan bu yapıya 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde sınırları belirlenen A2 döşeme süreksizliği ve B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizlik düzensizlikleri mevcut düzenli bu binaya 6 farklı formda uygulanmıştır. Birinci ve ikinci formda döşemedeki boşluk oranları artırılarak sadece A2 döşeme süreksizliği düzensizliği uygulanmıştır. Üçüncü ve dördüncü formda, yapıdaki bazı kolonlar kademeli olarak eksiltilip sadece B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizlik düzensizliği uygulanmıştır. Beşinci ve altıncı formda ise döşeme boşlukları ve bazı kolonların eksiltilmesi kademeli olarak artırılıp A2 döşeme süreksizliği ve B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği düzensizlikleri aynı anda uygulanmıştır. Ardından 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği esaslarına göre düzenli olarak tasarlanan yapı ile yukarıda detaylı olarak belirtilen A2 döşeme süreksizliği ve B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği düzensizliklerinin uygulandığı yapının 6 formunun mod birleştirme yöntemi kullanılarak analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonrasında 18 katlı düzenli olarak tasarlanan bu yapı ile A2 döşeme süreksizliği ve B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği düzensizliklerinin uygulandığı bu yapının 6 farklı formunu deprem etkili yük kombinasyonları ışığında taban kesme kuvveti ve belli noktalardaki deplasmanlarının değişimi kıyaslanmıştır aynı zamanda farklı modlardaki düzenli ve belirtilen düzensiz formların periyotları kıyaslanmıştır. Ayrıca 18 katlı düzenli olarak tasarlanan bu yapı ile A2 döşeme süreksizliği ve B3 taşıyıcı sistemin düşey elemanlarının süreksizliği düzensizliklerinin uygulandığı bu yapının 6 farklı formunun deprem etkileri altındaki performans analizleri yapılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the plan and vertical irregularities specified in the Turkish Building Earthquake Code (TBEC) 2018 are examined in detail. In the study, an 18-story building was modeled regularly using equivalent earthquake load and mode coupling methods based on all the requirements of TBEC 2018 through the ETABS 2.0 computer program. Then, A2 slab discontinuity and B3 discontinuity of the vertical elements of the structural system were applied in 6 different cases to this building, which was regularly designed according to the principles of the TBEC 2018. In the first and second cases, only A2 slab discontinuity irregularity was applied by increasing the gap ratios in the slab. In the third and fourth cases, some columns in the building were gradually reduced and only B3 discontinuity irregularity of the vertical elements of the structural system was applied. In the fifth and sixth cases, the slab gaps and some columns were gradually increased and A2 slab discontinuity and B3 vertical element discontinuity irregularities were applied at the same time. After the analysis, the changes in the base shear force and displacements at certain points in the light of earthquake-effective load combinations were compared between this 18-story regular building and 6 different cases with A2 slab discontinuity and B3 discontinuity irregularities of the vertical elements of the structural system. At the same time, the periods of regular and specified irregular forms in different modes are compared. In addition, the performance of the 18-story regular structure and 6 different cases of this structure with A2 slab discontinuity and B3 discontinuity irregularities of the vertical elements of the structural system under earthquake effects were analyzed.