Tüketici hukukunda sözleşme özgürlüğünün sınırlandırılması
Limitation of freedom of contract in consumer law
  1. Tez No: 885782
  2. Yazar: GÜLNİHAL KARASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ŞAHİN CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan çalışmamızın ilk bölümünde sözleşme özgürlüğü kavramı ve bu kavramın kapsamı açıklanmıştır. Ardından sözleşme özgürlüğünün sınırlandırılması, hem genel bir kural olarak hem de sözleşme özgürlüğünün sınırlandırılması amacıyla konulmuş özel hükümler çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un kapsamında tüketici sözleşmesi kavramı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, tüketici hukukunda sözleşme özgürlüğüne getirilen sınırlamalardan TKHK m. 6 hükmünde düzenlenen sınırlamalar incelenmiştir. İlk olarak sözleşme yapma ve sözleşmenin tarafını seçme özgürlüğüne getirilen bir sınırlandırma olan sözleşme yapmaktan kaçınma yasağı değerlendirilmiş ve bu yasağın hangi durumlarda ortaya çıkacağı, ve taraflara hangi hallerde sözleşme yapma mecburiyeti yükleneceği açıklanmıştır. İkinci olarak, sözleşmenin içeriğini belirlemeye getirilen bir sınırlandırma olan, sözleşmeye ağırlaştırıcı koşul koyma yasağı ve bu yasağın uygulama alanı değerlendirilmiştir. Bu bölümde son olarak sözleşme özgürlüğüne sınırlamalar getiren TKHK m. 6 hükmünün ihlali halinde doğacak sonuçlar ve yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, prepared as a master's thesis, the concept of freedom of contract and the scope of this concept are explained. Then, the limitation of freedom of contract is evaluated both as a general rule and within the framework of special provisions set for the purpose of limiting freedom of contract. In the second part, the concept of consumer contract within the scope of the Law on the Protection of Consumers is discussed. In the third part, the limitations imposed on freedom of contract in consumer law, specifically the limitations regulated under Article 6 of the Law on the Protection of Consumers (TKHK), are examined. First, the prohibition of refusal to contract, which is a limitation on the freedom to contract and the freedom to choose the party to the contract, is evaluated. The circumstances under which this prohibition will arise and the situations in which the parties will be obliged to contract are explained. Second, the prohibition of imposing aggravating conditions on the contract, which is a limitation on determining the content of the contract, and the scope of application of this prohibition are evaluated. Finally, in this section, the consequences and sanctions that will arise in case of violation of the limitations imposed on freedom of contract under Article 6 of the TKHK are examined.