EU gender equality policy for women: from the Treaty of Maastricht to the Treaty of Amsterdam
AB'de kadınlar için cinsiyet eşitliği politikası: Maastricht Antlaşması'ndan Amsterdam Antlaşması'na'
  1. Tez No: 885783
  2. Yazar: GÖKHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. GÜLNUR KOCAPINAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Avrupa Birliği (AB), cinsiyet eşitliğini teşvik eden yasalar, programlar ve uygulamalarla önemli bir siyasi ve ekonomik yapı olarak kendini kanıtlamıştır. Cinsiyet eşitliğinin çeşitli politika alanlarına dahil edilmesi, kadınlar ve erkekler arasında eşitlik sağlama amacını taşımaktadır. 1992 yılında yürürlüğe giren Maastricht Antlaşması, ekonomik sektördeki ilk cinsiyet eşitliği düzenlemesini tanıtmış ve üye devletlerin ilerici adımlar atmasını teşvik etmiştir. Daha sonraki Konsey Direktifleri ve Tavsiyeleri, AB genelinde sosyal haklar alanında cinsiyet eşitliği uygulamalarını ve kurallarını daha da sağlamlaştırmıştır. Maastricht Antlaşması'ndan kalan boşlukları doldurmak amacıyla 1 Mayıs 1999'da yürürlüğe giren Amsterdam Antlaşması, kadınların ayrımcılığa uğradığı alanları ele almayı hedeflemiştir. Bu antlaşma, cinsiyet anaakımlaştırmanın temel bir Avrupa değeri olduğunu vurgularken, ekonomik alanın ötesinde tüm politika alanlarına öncelik vermeyi amaçlamıştır. Amsterdam Antlaşması, kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal alanlardaki statülerini korumayı ve Teşvik Programları ile desteklenen Sosyal Politika hükümleriyle kapsayıcı bir cinsiyet eşitliği sağlamayı hedeflemiştir. Bu tez, Maastricht ve Amsterdam antlaşmalarının cinsiyet eşitliği ile ilgili hükümlerini analiz etmekte ve bu antlaşmalar dışındaki bağlayıcı belgeleri de içermektedir. Üye devletlerde cinsiyet eşitliği ilkelerinin uygulanma başarısı değerlendirilmiştir. Çalışma, AB'nin cinsiyet eşitliği hedeflerine ne ölçüde ulaştığını, erkekler ve kadınlar arasındaki mevcut eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları'nın başarıları ve eksiklikleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) has established itself as a significant political and economic entity with laws, programs, and practices promoting gender equality. The incorporation of gender equality into various policy areas aims to achieve parity between men and women. The Maastricht Treaty, effective since 1992, introduced the first gender equality regulation in the economic sector, encouraging member states to take progressive steps. Subsequent Council Directives and Recommendations further established gender equality practices and rules in social rights across the EU. To address gaps left by the Maastricht Treaty, the Amsterdam Treaty was enacted on May 1, 1999. It sought to remedy areas where women faced discrimination and emphasized gender mainstreaming as a core European value, extending the focus to all policy areas beyond the economic realm. The Amsterdam Treaty aimed to protect women's status in economic, political, and social fields and supported its Social Policy provisions with incentive programs. This thesis analyzes the relevant provisions of the Maastricht and Amsterdam treaties regarding gender equality, including binding documents outside these treaties. It evaluates the implementation success of gender equality principles among member states. The study aims to assess the EU's progress toward its gender equality objectives by examining the achievements and shortcomings of the Maastricht and Amsterdam Treaties, the pioneering documents targeting the elimination of gender disparities.