Relationship between impulse buying and social interaction: how do social connectedness and social influences affect impulsiveness?
Dürtüsel satın alma ve sosyal etkileşim arasındaki ilişki: sosyal bağlantıda olma ve sosyal etkiler dürtüselliği nasıl etkiler?
  1. Tez No: 885785
  2. Yazar: İLKE İBRAHİM KİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu doktora tezi, dürtüsel alışveriş davranışı niyeti ile kişilerarası etki ve sosyal bağlantıda olma durumu gibi sosyal davranışlar arasındaki ilişkiyi bireysel yenilikçilik boyutu ile birlikte incelemeyi hedeflemektedir. İnsanoğlu gruplar halinde yaşama eğilimi gösteren varlıklar olduğu için sosyal etki ve sosyal bağlantıda olma durumu uzun yıllardır farklı boyutları ile birlikte psikoloji, sosyoloji ve pazarlama alanlarında araştırılmaktadır. Bunlara ilaveten, satın alma davranışı pazarlama alanında oldukça önem arz eden bir çalışma alanıdır. Dürtüsel, kompulsif, bilişsel, çevrimiçi, çevrimdışı vb. olması fark etmeksizin satın alma davranışı etkileyen etkenler detaylı bir şekilde incelenmeye değer bulunmuştur. Veri toplamak amacıyla bu çalışmaya baz teşkil eden anket online (çevrimiçi) olarak 348 katılımcı ile gerçekleştirilmiş, araştırma hipotezleri SmartPLS4 programı ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar sosyal bağlantıda olmanın ve kişilerarası etkiye açıklığın dürtüsel satın alma üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Sosyal bağlantıda olma dürtüsel satın almayı negatif yönde etkilerken kişilerarası etkiye açıklık ise pozitif olarak etkilemektedir. Bu çalışmada bireysel yenilikçilik boyutu da incelenmiş ve dürtüsel satın alma ile aralarında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu araştırma tüketicilerin dürtüsel satın alma davranışları alanında mevcut literatüre farklı bir bakış getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation is in the pursuit of investigating relations between impulsive buying behavior intention and social behaviors such as interpersonal effects and social connectedness with an additional dimension of individual innovativeness. Social influence and social connectedness have been investigated for many years in psychology, sociology and marketing fields with their various dimensions since human beings act as gregarious creatures. In addition to these, buying behavior is a critical field of study in marketing. No matter it is impulsive, compulsive, cognitive, online, offline etc. the factors affecting buying behavior have always been worth to analyze in depth. The survey that form a basis for this study was conducted online with 348 respondents for data collection, the research hypotheses were tested and analyzed with SEM (Structural Equation Model) using SmartPLS 4 statistical program. The results indicate that social connectedness and consumer susceptibility to interpersonal influence have an impact on impulsive purchasing behavior. Social connectedness negatively affects impulsive buying, whereas consumer susceptibility to interpersonal influence has a positive effect. Additionally, this study examined individual innovativeness, finding no significant relationship with impulsive buying. This research aims to provide a different perspective on impulsive purchasing behavior in the existing literature on consumer behavior.