Work/academic engagement and need satisfaction among working moms and adolescents: An actor-partner interdependence model
Çalışan anneler ve ergenler arasında iş/akademi katılımı ve ihtiyaç memnuniyeti: Bir aktör-partner karşılıklı bağımlılık modeli
  1. Tez No: 885787
  2. Yazar: NİLÜFER İLDİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Öz-belirleme teorisi rehberliğinde yapılan bu çalışma, annelerin iş bağlılığı ve çocukların akademik bağlılıklarının hem anneler hem de ergen çocuklarının temel psikolojik ihtiyaçlarının (özerklik, ilişkililik ve yeterlik) tatmini üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışmaya, yaşları 12 ile 17 arasında değişen 149 anne-çocuk ikilisi katılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Anketi, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Tatmin Ölçeği, Utrecht İş Bağlılığı Ölçeği ve Utrecht İş Bağlılığı Ölçeği- öğrenci versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri keşfetmek için Aktör-Ortak Bağımlılık Modeli'ni (APIM) kullanan yol analizi uygulanmıştır. Bulgular, annelerin iş bağlılığının kendi temel psikolojik ihtiyaçlarının tatminini olumlu yönde etkilediğini gösteren önemli aktör etkilerini ortaya koymuştur. Ayrıca, annelerin iş bağlılığının, çocuklarının ilişkililik ihtiyacının tatmini ile olumlu bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteren önemli ortak etkiler de gözlenmiştir. Benzer şekilde, çocukların akademik bağlılığı hem kendi hem de annelerinin temel psikolojik ihtiyaçlarının (özerklik, ilişkililik ve yeterlik) tatmini ile anlamlı bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Bu sonuçlar, aile üyelerinin bağlılıklarının ve psikolojik iyi oluşlarının birbirleriyle olan bağlantısını vurgulamakta ve iş ve akademik bağlılığın teşvik edilmesi yoluyla genel aile tatmininin artırılması potansiyeline dikkat çekmektedir. Çalışma, aile dinamiklerini ve bunların psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerini anlamada hem bireysel hem de ilişkisel faktörlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Guided by self-determination theory, this study examined the effects of mothers' work engagement and children's academic engagement on the satisfaction of basic psychological needs (autonomy, relatedness, and competence) for both mothers and their adolescent children. The sample consisted of 149 dyads of mothers and their children, aged 12 to 17 years. Data were collected using the Demographic Information Questionnaire, Basic Psychological Needs Satisfaction Scale, Utrecht Work Engagement Scale, and Utrecht Work Engagement Scale – student version. Path analysis employing the Actor-Partner Interdependence Model (APIM) was utilized to explore the relationships between variables. The findings revealed significant actor effects, with mothers' work engagement positively predicting their own satisfaction of basic psychological needs. Additionally, significant partner effects were observed, indicating that mothers' work engagement was positively associated with the relatedness need satisfaction of their children. Similarly, children's academic engagement was significantly associated with both their own and their mothers' needs satisfaction (autonomy, relatedness, and competence). These results underscore the interconnectedness of family members' engagement and their psychological well-being, highlighting the potential for enhancing overall family satisfaction by fostering both work and academic engagement. The study emphasizes the importance of considering both individual and relational factors in understanding family dynamics and their impact on psychological well-being.