Karaciğer sirozlu olgularda portal kolopati bulguları
Portal colopathy findings in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 88579
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Portal hipertansif kolopati, karaciğer sirozlu olgularda yeni bir klinik antitedir. Bu çalışmada hemodinamik açıdan stabil olan ve kanama öyküsü olmayan 25 postviral karaciğer sirozlu hastada, kolonoskopik bulgular, üst gastrointestinal sistem endoskopi bulguları, portal sistem renkli Doppler USG bulguları ile karaciğer hasarının derecesi incelenmiştir. Hastalarımızda ÖV'leri %96, KG %20, anorektal varis ve hemoroid dışı konjestif kolopati lezyonları %92 oranında tesbit edildi. Portal kolopati lezyonları sıklıkla rektosigmoid bölge, inen kolon, anal kanal ve daha az oranda transvers kolonda idi. ÖV derecesi arttıkça KK görülme sıklığı artarken, ARV ve hemoroid sıklığında artış görülmedi. KG, ÖV'leri ile anlamlı ilişki göstermezken, KG'si olan olguların ise hepsinde KK bulundu. Ancak bu lezyonların Child skoru ile aralarında anlamlılık tesbit edilmedi. Yapılacak çalışmaların, bu klinik antitenin yalnız sıklığının araştırılmasına yönelik değil, aynı zamanda patofizyolojisinin de incelerek, bu lezyonların potansiyel kanama riskini azaltmak ve tedavi seçenekleri oluşturmak amacına yönelik olması gerektiği kanaatindeyiz. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY Portal hypertensive colopathy is a new clinical entity in patients with liver cirrhosis. In this study colonoscopic findings, upper GI endoscopy, portal system colored Doppler USG results and the degree of liver dysfunction were prospectively investigated among haemodinamically stable 25 patients with postviral cirrhosis without history of bleeding. We have found that the incidence of the esophageal varices were 96%, congestive gastropathy was 20% and portal colopathy excluding anorectal varices and haemorrhoids, was 92% of our patients. Portal colopathic lesions were occasionally localized in rectosigmoid area, ascending colon, anal canal and transverse colon. The degree of esophageal varices were associated with congestive colopathy but not with anorectal varices and haemorrhoids. While congestive gastropathy has no relation with esophageal varices significantly, congestive colopathy was present in all with congestive gastropathy. However, no association was evident between these lesions and the degree of disease severity. Additional studies are required to determine not only the frequency of this entity, but also the pathophysiology to understanding these lesions. Since the colonic lesions although usually asemptomatic and clinically insignificant, are a potential source for acute or chronic lower GI bleeding, it should be further investigations for bleeding risk to reduce or to put forward alternative treatment models. 61